Zarifoğlu’nun “Yaşamak” adlı eseri tiyatroya uyarlandı

Zarifoğlu’nun “Yaşamak” adlı eseri tiyatroya uyarlandı

A. Cahit Zarifoğlu’nun yaşamından kesitlere yer verdiği, bir hatırat ya da günlük olarak okunabilecek “Yaşamak” adlı eseri tiyatroya uyarlandı. Çetele Kültür Sanat yapımcılığında Ferah Tiyatro tarafından izleyiciyle buluşturulan oyunda, Zarifoğlu’nu Hakan Güneri canlandırıyor. Behruz Firuzmand’ın tiyatro metnine uyarladığı oyunun müzikleri ise Aykut Kuşkaya’ya ait. Oyunun galası 5 Mart'ta saat 19.30'da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nda yapılacak. 

Oyun, Zarifoğlu’nun şiirlerinde, yazılarında anlattığı dünyayı tiyatro sahnesine taşıma iddiasıyla yola çıkmış bir çalışma. Bir yanıyla onun yapıtlarından parçaları sahneye taşırken öte yandan da dostlarının ona dair söylediklerini ve yaşadığı zor zamanları anlatıyor. 

Dünyanın zor zamanlarının çocuklarından biridir çünkü Zarifoğlu. Çocukluğu İkinci Dünya Savaşı’nın dünyamıza bıraktığı acıların ortasından geçer. Yolculukları ise yaşamında önemli bir yer tutar. “Yaşamak” oyunu da, onun yaşamını bir tren yolculuğu içinde ele alır ve anlatır. Oyunda Zarifoğlu’nun babasıyla ilişkisi, aile yaşamına duyduğu özlem ve militarizmin ruhunda yarattığı yaralar bir tren yolculuğun değişik anlarında izleyicinin karşısına çıkar.

Künye
Yazan: Behruz Firuzmand
Yöneten: Hakan Güneri
Y.Yardımcısı : İbrahim Emin Ege
R.Asistanı: Ferit Hantal
Dekor: Akın Tezer Tunalı
Kostüm : Adile Sevinç
Işık: Özkan Sezer
Konduvit : Burak Yalçınyiğit
Müzik : Aykut Kuşkaya
Hareket Tasarımı : Sercan Doğantekin
Oyuncular
Hakan Güneri
Serdar Dinçel
Mehmet Güler
Behruz Firuzmand
Hale Üstün

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış