Yüzlerce sanatçıdan cinsel tacize karşı bildiri

Yüzlerce sanatçıdan cinsel tacize karşı bildiri

Aralarında Laurie Anderson, Cindy Sherman ve Lynn Nottage gibi yüzlerce sanatçı, yazar, küratör ve yönetmenin bulunduğu topluluk, Artforum yayıncılarından Knight Landesman’ı kınayan, sanat dünyasındaki cinsiyetçilik politikalarını eleştiren ve cinsel taciz vakalarıyla mücadele edeceklerini temin eden bir açık mektubun altına imza attı. 

Mektupta “Kaynaklara ve imkânlara erişimi denetleyecek gücü elinde tutanlar tarafından elle taciz edildik, bastırıldık, çocuk muamelesi gördük, küçümsendik ve tehdit edildik” ifadeleri yer alıyor.

Yayımlandığı Pazartesi gününden itibaren 1800 kadın, trans ve cinsiyet- uyumsuz sanatçı bildirinin altına imzasını attı. Phyllida Barlow, Dominique Gonzalez-Foerster ve Tania Brugera da bildiriyi imzalayan diğer isimler arasında. 

Landesman en az sekiz kadına cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla açılan dava sonrasında Çarşamba günü uzun süredir yayıncı olarak görev yaptığı Artforum dergisinden istifa etti. Davayı takiben birçok kadın Landesman’ın kadınlara cinsel tacizde bulunduğu iddiasını doğruladı. Derginin yazı işleri müdürü Michelle Kuo da istifa etti ve dergi çalışanları yayıncıyı eleştiren bir not yayımladı. Artforum’un sözcüsü, Landesman ile bütün iletişimin engellendiğinin, üç firmanın reklam vermekten vazgeçtiğinin fakat çok daha fazlasının dergiye olan desteğinin devam edeceğinin altını çizdi. 

Açık mektup sanat kurumlarını bu tür failleri ortadan kaldırmaya, eşitsizliğe ve istismara karşı koymaya çağırıyor: 

“Dışlanma, sakınma, karşılıklı suçlama korkusundan sadece fısıldayarak anlatabildiğimiz eylemleriniz artık bir sır olarak kalmayacak. Gücün istismarını gördüğümüzde sesimizi yükselteceğiz.”

Kaynak: NYTimes

Çeviri: Gökçen Sena Duman

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış