Yönetmen Kim Ki-duk’a kadın oyuncuya saldırı soruşturması

Yönetmen Kim Ki-duk’a kadın oyuncuya saldırı soruşturması

Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk hakkında saldırı suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Ünlü yönetmenin 2013 tarihli “Moebius” filminde adı açıklanmayan bir kadın oyuncuyu tokatladığı ve senaryoda yer alamayan bir sevişme sahnesinde oynaması için zorladığı iddia edildi.

2012’de “Pieta” (Acı) filmiyle Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan, aynı yıl Berlinale’de “Samaratian Girl” (Fedakâr Kız) filmiyle Gümüş Ayı kazanan Kim Ki-duk, 2013’te ensesti konu alan “Moebius” adlı filminin çekimleri sırasında adı açıklanmayan bir kadın oyuncuya şiddet uygulamakla suçlandı.

Sputnik Türkiye’nin Yonhap haber ajansının aktardığına göre, kadın oyuncu, yönetmeni kendisini tokatlamakla, aşağılamakla ve senaryoda önceden yer almayan şiddetin de olduğu bir sevişme sahnesinde oynamaya zorlamakla suçladı.

Suçlamada bulunan 41 yaşındaki kadının olayın ardından filmden ayrıldığı, yerine başka bir oyuncunun geçtiği kaydedildi.

‘Hatalı davranışımın sorumluluğunu üstleneceğim’

Ünlü yönetmen yaptığı açıklamada saldırı suçlamasını reddetse de “hatalı davranışının sorumluluğunu üstlenmeye” hazır olduğunu belirtti.

Kim “4 yıl önce olduğu için neler olduğunu net olarak hatırlamıyorum ama yaşananlar nasıl daha gerçekçi rol yapılacağını gösterme sürecinde oldu” dedi.

Olayın filmdeki evli çift arasındaki kavga sahnesini çektikleri sırada yaşandığını belirten Güney Koreli yönetmen “Her durumda bir yönetmen olarak filmin gerçekliğini artırmaya odaklandığım sırada yaşandı. Kişisel duygularım yoktu” deiye konuştu.

Moebius açık sahneleri nedeniyle Güney Kore'de sansüre uğramış, bazı sahnelerin çıkarılmasından sonra filmin sınırlı da olsa gösterime girmesine izin verilmişti.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış