Yayıncılar Birliği Başkanı Kocatürk: Sektörü 2 milyar liralık kayıp bekliyor

Yayıncılar Birliği Başkanı Kocatürk: Sektörü 2 milyar liralık kayıp bekliyor

TEOG, YGS ve LYS'deki değişiklikler, bu sınavlar için basılan binlerce kitabının ortada kalmasına neden oldu. 200’e yakın yayınevinin elinde kalan kitapların sektöre yaşatacağı zararın boyutunun milyarlarca lira olacağı belirtildi.

DHA’ya açıklamalarda bulunan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, sınav sistemindeki değişikliklerin yayıncılık sektörünü olumsuz etkilediğini belirterek şöyle dedi:

“Sınavlarla ilgili geçen yıl ve bu yıl üretilmiş kitapların yaklaşık 30 milyonu TEOG, 70 milyonu da YGS ve LYS kitapları. Bunların kaldırılmasıyla beraber şu anda 100 milyona yakın kitabı yayıncılar ne yapacağını bilemiyor. Kitapta kullandığımız kağıdı ithal ediyoruz. Sadece kağıdın ithalat bedeli 100 milyon dolar civarında. İçeriği ve diğer masraflarıyla beraber ciddi bir rakamla karşı karşıyayız. Bütün bunlarla beraber 580 milyon dolarlık bir ciro kaybından söz ediyorum. Yani sektörü 2 milyar liralık bir ciro kaybı bekliyor. 200 eğitim yayıncımız var bu alanda faaliyet gösteren. Eğitim yayıncılığının da sektörün içindeki payı yüzde 52. Hiç küçümsenecek bir rakam değil. Yılda 240 milyon civarında kitap üretiyorlar. Ürettikleri kitapların şu anda 100 milyonu ne yazık ki yaşadığımız bu sınav meselesinden dolayı kayıp durumda. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni açıkladığı sınav yönetmeliğine göre çocukların bir kısmı yine bu sınava girecekler ve yine bu bilgilere ihtiyaçları var. Bir kısım kitapların hala satılabilir olduğunu düşünüyorum. Bazı yayıncı arkadaşlarımız kapakları değiştiriyorlar. Bu ne kadar doğru ya da yanlış ayrı mesele. Kitaplar eğer kullanılamazsa maalesef geri dönüşüme gidecek.”

‘Türkiye dünya sıralamasında gerilecek’

Kenan Kocatürk, 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın açılış töreninde de bu konuya değinmişti. “Türkiye’nin 2.120 milyar dolarla uluslararası yayıncılık pazarında 3 yıldır 11. sırada” olduğunu vurgulayan Kenan Kocatürk, var olan koşullarda bu sıralamın gerileyeceğini aktardı:

“Türkiye ekonomisinin dünya sıralamasında 17. sırada olduğunu düşündüğümüzde bağımsız yayıncılık sektörümüzün hiçbir destek almadan yarattığı bu değerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nın TEOG sınavlarını iptali ve YÖK’ün aldığı üniversite giriş sınavları YGS ve LYS iptal kararları sonucunda yayıncıların ve kitapçıların elinde kalan 100 milyon kitap, sektörde 2 milyar TL’lık (580 milyon USD) bir satış kaybına neden olacaktır. Ne yazık ki bu kayıplar Türkiye’yi dünyadaki yayıncılık sıralamasında ilk 20’nin dışına çıkaracaktır.”

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış