Yaşar Özel’den Sadettin Kaynak ve Selahattin Pınar eserleri konseri

Yaşar Özel’den Sadettin Kaynak ve Selahattin Pınar eserleri konseri

Usta ses sanatçısı Yaşar Özel, bestekârlar Sadettin Kaynak ve Selahattin Pınar’ın eserlerini seslendireceği bir konser verecek. Konser, 22 Mart Çarşamba günü saat 20.00’de İstanbul’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek. 

1939 yılında doğan Yaşar Özel, 1955 yılında müzik hayatının başladığı Ankara’ya geldi ve 1959 yılında sınavla Ankara Radyosu’na girdi. 1970 yılında İstanbul Radyosu’na geçti ve o yıllarda sesinin rengi, farklı tarzıyla sanat müziğinde ayrı bir üslup yarattı. 

Sedattin Kaynak (1895-1961) ortaöğrenimi sırasında Kuran’ı hatmederek hafız oldu. Bugünkü İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğrenim gördü. Bu arada müzik eğitimine devam etti. 1925’te gazeller ve kasideleriyle tanınmış hafızlar arasına girdi. 1926’da ilk bestesini yaptı. Film ve revü müzikleri besteledi. 1930-1960 arasında çok sayıda plak doldurdu. Başlıca yapıtları arasında “Dertliyim, ruhuma hicranı sardım da yine”, “Leyla”, “Enginde yavaş yavaş günün minesi soldu”, “Batan gün kana benziyor” sayılabilir. 

Selahattin Pınar (1902-1960) 12 yaşında ud çalmayı öğrendi. 1920’de bugünkü Üsküdar Musiki Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer aldı. Plaklarıyla genç yaşında hanende, tamburi ve besteci olarak ün kazandı. Yaşamı boyunca dördü saz eseri, kalanı şarkı, 86 eser besteledi. “Bir bahar akşamı rastladım size”, “Aşkınla yanan gönlüme busenle şifa sun”, “Ben yürürüyüm yane yane”, “Ayrılık yarı ölmekmiş” en tanınan eserleri arasındadır. 

Konserin biletleri Biletix'de.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış