'Wonder Woman' Lübnan’dan sonra Tunus’ta da yasaklandı

'Wonder Woman' Lübnan’dan sonra Tunus’ta da yasaklandı

Gösterildiği ülkelerde gişe listelerinin zirvesine oturan ve hatta şimdiye kadar bir kadın yönetmen tarafından çekilmiş en çok izlenen film olan “Wonder Woman”, kimi ülkelerde yasak tartışmalarına neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde Lübnan Ekonomi Bakanı, “Wonder Woman” filminin ülkede yasaklanması için çağrıda bulunmuş, çağrı kabul edilmişti. Film, Lübnan sinemalarından gösterime girmedi. Filmin, başrol oyuncusu Gal Gadot’un İsrailli olması ve İsrail’in savaş politikalarını açıktan desteklemesi sebebiyle yasaklandı. Lübnan şu anda resmi olarak İsrail ile savaşta; ülkede on yıllardır uygulanan yasalara göre İsrail ürünleri boykot ediliyor ve Lübnanlı vatandaşların İsrail’e seyahat etmesi ya da İsraillilerle ilişkiye geçmesi yasak.

Şimdi Tunus da Lübnan’ın aldığı kararı destekleyerek, yine aynı gerekçeyle “Wonder Woman”ın ülkede gösterilmesini askıya aldı. Kültür Bakanlığı henüz yasak kararının kesinleşmediğini ancak filmin gösterime girmesinin ertelendiğini açıkladı. Kültür Bakanlığı bu erteleme kararının, “tamamen idari” olduğunu ve Gadot ile alakalı olmadığını söyledi ancak, ülkenin milliyetçi partisi Halkın Hareketi, bir süredir yasak için kampanya yürütmekteydi.

Gadot 2014 yılındaki Gazze-İsrail savaşı esnasında sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda “benim ülkemi, Hamas’ın korkunç eylemlerinden yaşamları pahasına koruyan” dediği İsrail askerlerine dualarını göndermişti.

Film aynı zamanda Cezayir Film Festivali gösterimini de iptal etti. Ancak festival yönetimi de bu kararın oyuncu ile alakalı olmadığını, “idari bir karar” olduğunu açıkladı.

Kaynak: Independent

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış