UNESCO’nun yeni genel müdürü kim olacak?

UNESCO’nun yeni genel müdürü kim olacak?

UNESCO’nun yeni genel müdürlüğü için başlayan yarış hızlandı. Geçtiğimiz kasım ayında, sekiz yıldır görevi üstlenen Irina Bokova emekliye ayrılacağını duyurmuş, mart ayında ise UNESCO genel müdürlük için toplam dokuz aday olduğunu açıklamıştı. Adaylar, geçtiğimiz günlerde UNESCO yönetim kuruluyla görüşme yaptı. Görüşmelerin video görüntüleri UNESCO’nun internet sitesinde paylaşıldı. 

Kuruluşun 72 yıllık tarihi boyunca toplam on genel müdür görev yaptı, bunlardan yedisi Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinden geliyordu. Ancak bu sefer bu bölgelerden sadece bir aday var: eski Fransa Kültür Bakanı ve Hollande’ın kültür danışmanı Audrey Azoulay. Kendisi, çatışma bölgelerindeki kültürel mirasın korunması için Fransa, UNESCO ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ortak inisiyatifinde önemli bir rol oynamıştı. Bunun yanında, mart ayında yapılan ilk G7 kültür buluşmasında, kültürel bölgelerin tahribatını kınayan Florence Deklarasyonu’nun imzacılarından biriydi. 

UNESCO tarihinde ilk kez Arap ülkelerinden dört aday seçimlere katıldı. Bu adaylardan ikisi öne çıkıyor: Mısır’dan Moushra Khattab ve Katar’dan Hamad Bin Abdulaziz Al-Kawari. Khattab kadın ve çocuk sorunlarını gündeme getirmesiyle tanınan bir insan hakları savunucusu ve Hüsnü Mübarek hükümetinde Kadın ve Nüfus Bakanı olarak görev yapmıştı. Khattab aynı zamanda Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi yönetim kurulunda ve UNESCO ile yaptığı görüşmede kültürel çeşitliliğe teşvik edeceğini söylemişti. Katar emiri kültür danışmanı ve eski Fransa, ABD ve BM Büyükelçisi Al-Kawari ise 2008-2016 yılları arasında ülkesine Kültür Bakanı olarak hizmet verdi. 

UNESCO’nun yeni genel müdürünün kim olacağına yönetim kurulu karar verecek. Organizasyona üye 195 ülkeden 58 üyenin olduğu kurulda bölgelere göre temsilciler bulunuyor. Bölgelerin temsilci ve oy hakkı sayıları şu şekilde: Arap ülkeleri (7), Asya ve Pasifik (12, Afrika (13), Batı Avrupa ve Kuzey Amerika (9), Latin Amerika ve Karayipler (10) ve Doğu Avrupa (9). 

9 adayın listesi şu şekilde:

Saleh Mahdi Al-Hasnawi (Irak)
Hamad Bin Abdulaziz Al-Kawari (Katar)
Audrey Azoulay (Fransa)
Polad Bülbüloglu (Azarbeycan)
Vera El-Khoury Lacoeuilhe (Lübnan)
Juan Alfonso Fuentes Soria (Guatemala)
Moushira Khattab (Mısır)
Pham Sanh Chau (Vietnam)
Qian Tang (Çin)

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış