Uluslararası PEN: ‘Türkiye, ifade özgürlüğüne sahip çık’

Uluslararası PEN: ‘Türkiye, ifade özgürlüğüne sahip çık’

Uluslararası PEN, dün yayımladığı açıklamayla Türkiye hükümetini ifade özgürlüğü konusunda bir kez daha uyardı. 6 insan halkları savunucusunun (İdil Eser, Ali Ghravi, Peter Steudtner, Veli Acu, Günal Kurşun ve Özlem Dalkıran) bu sabah tutuklanmasından önce yayımlanan açıklamada “PEN’in neredeyse 100 yıllık tarihinde hiçbir dönemde, hiçbir ülkede bu kadar yazarın hapsedildiği kaydedilmedi” denildi. Tüm dünyadaki PEN örgütlerinin imzasıyla yayımlanan metin, Uluslararası PEN Başkanı Jennifer Clement’in Adalet Yürüyüşü’ne gönderme yaptığı demeciyle sona eriyor:

‘15 Haziran – 9 Temmuz arası süren Adalet Yürüyüşü tarihi bir aydınlık ve cesaret anıydı. Dünya onbinlerce insanın Türkiye’nin özgürlüklerini yeniden kazanmak için Ankara İstanbul arası 450 kilometre yürüyüşünü saygıyla izledi. Türk hükümeti ve yargısının insanların bu cesur adalet çağrısına kulak vermesini umuyoruz.’ 

Uluslararası PEN’in internet sitesinde farklı dillerde yayımlanan açıklamanın tam metni şöyle: 

Türkiye: İfade özgürlüğüne sahip çık

Bir sene önce bugün, kanlı bir darbe teşebbüsü Türkiye’de iki yüz üzerinde insanın hayatını kaybetmesine ve binlerce insanın yaralanmasına sebep oldu. Türk yetkililerin bu trajik olayların sorumlularını işledikleri suçlar için yargılamak  sorumluluğu olsa da, OHAL sürecinde yürütmeye koyulan eşi görülmemiş baskılar ve yasaklar geniş bir yelpazeye yayılan muhalif seslerin neredeyse büsbütün susturulması ile sonuçlandı.

Temmuz 2016’dan bu yana 160’dan fazla medya kuruluşu ve yayınevi kapatıldı. 165’in üzerinde gazeteci ve medya çalışanı tutuklu yargılama ile cezaevlerine gönderilmesiyle Türkiye, Çin ve Eritrea toplamını da geçerek dünyanın en büyük gazeteci hapishanesine çevrildi. PEN’in neredeyse 100 yıllık tarihinde hiçbir dönemde, hiçbir ülkede bu kadar yazarın hapsedildiği kaydedilmedi. 145.000’den fazla kamu personeli ivedilikle işlerinden edilirken 47.000 kişi tutuklu yargılamaya tabi tutularak hapsedildi. Türkiye’nin Kürt popülasyonu Kürt gazetecilerin ve milletvekillerinin tutukluluğuyla, kapatılan Kürtçe medya organları ve seçilmiş yerel temsilcilerin zorunlu değişimiyle bütün bu baskılardan orantısız etkilendi.

Bu istatistikler yalnızca sayılardan çok fazlası. Bu insanlar, Türk yetkililerin eleştiriyi bastırmak ve muhalefeti susturmak için olağanüstü hali suiistimal etmeleri sonucu hayatları alt üst olmuş insanlar.

Darbe teşebbüsünden bir sene sonra, dünyanın dört bir yanındaki PEN Merkezleri ve üyeleri, Türk yetkililere bir an önce bu geniş kapsamlı yasakları ve baskıları durdurmaları, OHAL’i sonlandırmaları ve herhangi bir özgür ve adil toplumun temel taşı olan ifade özgürlüğüne sahip çıkmaları için çağrıda bulunuyor.

‘15 Haziran – 9 Temmuz arası süren Adalet Yürüyüşü tarihi bir aydınlık ve cesaret anıydı. Dünya onbinlerce insanın Türkiye’nin özgürlüklerini yeniden kazanmak için Ankara İstanbul arası 450 kilometre yürüyüşünü saygıyla izledi. Türk hükümeti ve yargısının insanların bu cesur adalet çağrısına kulak vermesini umuyoruz.’ Jennifer Clement, Uluslararası PEN Başkanı.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

2 Yorum

 •  
  Ertuğrul Tunca
  18.07.2017

  Turkiye'deki kadar ifade özgürlüğü hangi ulkede var. halt yemeyin de oturun oturduğunuz yerde.

 •  
  Peter
  18.07.2017

  Yazarlık ve gazetecilik adı altında ne kadar ajan varsa Türkiye'de cirit atıyor