Uluslararası Aktörler Federasyonu Avrupa Grubu’ndan Antalya Film Festivali’yle ilgili resmi karar ve kınama

Uluslararası Aktörler Federasyonu Avrupa Grubu’ndan Antalya Film Festivali’yle ilgili resmi karar ve kınama

Antalya Büyük Şehir Belediyesi’nin,  bu yıl  54’üncüsü yapılması beklenen Antalya Altın Portakal Film Festivali ve ulusal yarışmaların kaldırıldığını açıklaması üzerine, Oyuncular Sendikası’nın da dahil olduğu sendikalar, meslek birlikleri ve dernekler geçtiğimiz hafta “Antalya Uluslararası Film Festivali”nin hiçbir etkinliğine katılmama kararı aldı.

27-28 Eylül 2017 tarihlerinde Varşova’da toplanan Uluslararası Aktörler Federasyonu Avrupa Grubu (EuroFIA) sektör temsilcisi birçok kurumun festivale katılmama gerekçesini değerlendirdi. EuroFIA Grubu yapmış olduğu değerlendirmenin ardından “festivalin ulusal yarışma statüsüne indirgenmesine neden olan bu ileriyi göremeyen kararı kınadığını” belirten bir açıklama  yayımladı.

Yapılan açıklama ve alınan kararda “Yerel otoriteleri kararlarını tekrardan gözden geçirmelerini ve Türk film endüstrisi için çok önemli olan bu saygın ve önemli yarışmayı eski haline geri getirmelerini ısrarla tavsiye ediyoruz” denildi. Açıklamanın tamamı şöyle:

Sinema sektörüne darbe

2017 yılında Antalya Belediye Başkanı’nın, film yapımcılarına, oyunculara ve Antalya halkına danışmadan, Antalya Film Festivali’nden “ulusal uzun metrajlı film yarışması” bölümünü kaldırma kararını öğrenen Uluslararası Aktörler Federasyonu Avrupa Grubu, büyük bir endişe duydu. Grup, aynı zamanda, geçen sene ulusal kısa film ve belgesel film yarışmalarının iptal edildiğini öğrendi. Dolayısıyla, festivalin ulusal karakteri tamamen ortadan kaldırılmış oldu.

Bunun yanında “ulusal uzun metrajlı film yarışması” bölümünün iptali aynı zamanda, 1999 yılından beri ÇASOD tarafından seçilen bir oyuncuya verilen “Yıldırım Önal Anı Ödülünün” de iptal edilmesi anlamına geliyor. Yıldırım Önal Anı Ödülü, Türkiye’de hem sinema hem de tiyatro alanlarında kayda değer başarı elde etmiş oyuncuları onurlandıran tek ödüldü. Bu nedenle, Türkiyeli oyuncular için büyük bir manevi değer teşkil ediyordu. Bu ödül aynı zamanda bir oyuncu kuruluşu tarafından Türkiye’deki oyunculara verilen tek ödüldü.

Uluslararası Aktörler Federasyonu Avrupa Grubu “ulusal uzun metrajlı film yarışması” bölümünün iptalini Türk film endüstrisine yapılmış çok vahim bir darbe olarak görüyor. Türk film endüstrisi canlı Türk film sektöründeki gelecek vaat eden yetenekleri sergilemek, tanımak ve beslemek için bu tarz ulusal platformlara ihtiyaç duymaktadır. Festivalin kuruluşunun ilk 42 senesi boyunca, 2005 yılına kadar, tamamen ulusal karakterli olduğunu göz önünde bulundurursak, festivalin ulusal yarışma bölümünün çıkarılmasının ne kadar şok edici bir karar olduğunu daha iyi anlarız.

Uluslararası Aktörler Federasyonu Avrupa Grubu, festivalin ulusal yarışma statüsüne indirgenmesine neden olan bu ileriyi göremeyen kararı kınıyor. Ayrıca, Türk sinema sektöründeki film yapımcıları, yapımcılar ve oyuncular tarafından, 21-27 Ekim 2017 tarihinde düzenlenecek olan festival ile ilgili başlatılan boykotu da destekliyor.

Yerel otoriteleri kararlarını tekrardan gözden geçirmelerini ve Türk film endüstrisi için çok önemli olan bu saygın ve önemli yarışmayı eski haline geri getirmelerini ısrarla tavsiye ediyoruz.

EuroFIA hakkında:

Avrupa Birliği, Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve komşu ülkelerdeki oyuncu sendikalarını, dernek ve meslek birliklerini bir araya getiren Uluslararası Aktörler Federasyonu Avrupa Grubu, Avrupalı on binlerce oyuncuyu temsil ediyor. Uluslararası Aktörler Federasyonu yaklaşık 70 ülkedeki oyuncu sendikalarını, dernek ve meslek birliklerini temsil ediyor. İçeriğin ve eğlencenin ulusal sınırları aştığı dünyamızda,  tiyatroda, televizyonda, sinemada ve tüm görsel ve işitsel alanlarda çalışan bütün oyuncuların eşit sosyal, ekonomik ve manevi haklar elde etmesini destekliyor.

Kaynak: Oyuncular Sendikası

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış