Uludağ Üniversitesi’ne, içinde konferans salonu olan dev cami yapılacak

Uludağ Üniversitesi’ne, içinde konferans salonu olan dev cami yapılacak

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, referandum öncesi yaptığı son Bursa ziyaretinde, Bursa’ya büyük bir cami yapılmasını istemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediği büyük cami için en uygun yer Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde bulundu. Yine Erdoğan’ın talebiyle 4 minareli yapılacak olan külliye şeklindeki caminin içinde, Bursa’nın ikinci büyük konferans salonu da olacak.

DHA’dan aktarılan haberlere göre, kubbe yüksekliği 41.7 metre, minare yüksekliği 75.8 metre olacak bu cami Bursa’nın her yerinden görülebilecek. Toplam 10 bin metrekare alana inşa edilen cami, 6 bin 400 metrekare kapalı alana sahip olacak. Açık ve kapalı alanlarda aynı anda toplam 20 bin kişinin ibadet edeceği külliye bünyesinde 1500 kişilik konferans salonu da yer alacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay ile birlikte hafriyat çalışmalarının devam ettiği külliye inşaatında incelemelerde bulundu. Başkan Altepe, “Tüm Bursa’ya hizmet edecek aynı zamanda sosyal, kültürel her türlü etkinliği yapılabileceği önemli bir eser. Nüfusu 70 bini bulan üniversitemizde kültürel, sanatsal, sosyal etkinliklerin yapılacağı, her türlü eğitimlerin yapılacağı önemli bir külliye olacak” dedi.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay da “Yapmayı planladığımız inşaatlardan biri de camiydi. Kampüs içindeki mevcut 3 bin kişilik caminin kubbesi saklanmış. Cumhurbaşkanımız da bunu bildiği için 4 minareli kubbeli bir cami yapmamızı istedi. Külliye içinde farklı dinlere mensup kişilerin ihtiyaçlarını giderecek mekanlar olacak. 1500 kişilik planlanan konferans salonu ile Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nden sonra en büyük kongre merkezine sahip mekân olacak. Eskiden olduğu gibi sadece ibadet değil sosyal faaliyetlerin de icra edildiği mekân olarak düşünüyoruz” dedi.

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış