TBMM’deki sahne yasağına tepki sürüyor: Afife’den beri buradayız!

TBMM’deki sahne yasağına tepki sürüyor: Afife’den beri buradayız!

TBMM’de kadınların sahneye çıkmasının engellenmesine tepkiler dinmiyor. Sumru Yavrucuk “Afife'den beri sahnedeyiz. Hep olacağız” derken, Tilbe Saran “Afife’den bu yana sahnedeyiz, şarkı söyleriz, hikâye anlatırız, güleriz, ağlarız, acıları paylaşırız, el ele göz göze...mutlulukları çoğaltırız. Biz kadınız, biz oyuncu kadınlarız. VARIZ!” diye yazdı. 

Çok sayıda tiyatro sanatçısı onlarla birlikte tepkilerini sosyal medyadan duyuruken, Oyuncular Sendikası’nın açıklamasının ardından İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği şu açıklamayı yaptı:

“İlk Müslüman Türk kadın oyuncu Afife Jale'nin sahneye çıkmasından tam 100 yıl sonra kadını hala hayatın içinde göremeyen bir zihniyet vardır. Kadının toplumdaki ve Sanattaki yeri 100 yıl öncesine döndürülemez. #kadınlarsahneye

Öte yandan gerek Devlet Tiyatroları gerekse TBMM tarafından olayın yaşanmadığı iddia edilmişti ancak BirGün gazetesi temsilin görüntülerine ulaştı. Provada kadın ve erkek sanatçılar bir aradayken, gösteride kadınların sahne dışında kalmaya zorlandığı görülüyor. 

Olayın sorumlusu TBMM Başkanı İsmail Kahramanı’ın istifasının talep edildiği imza kampanyası da devam ediyor. Kampanya metninde “Şu bilinmelidir ki, hiçbir erke, erkeğe bırakılacak hayatlarımız yok. Sahnede, iş yerinde, sokakta, her yerde kadınlar bu hayatın başrolünde!” denilmişti. İşte yaşanan skandala gösterilen tepkilerden bazıları:

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış