Soundgarden ve Audioslave solisti Chris Cornell hayatını kaybetti

Soundgarden ve Audioslave solisti Chris Cornell hayatını kaybetti

Soundgarden ve Audioslave gruplarının vokalisti Chris Cornell, dün akşam Detroit’te hayatını kaybetti. Cornell 52 yaşındaydı.

Cornell’in temsilcisi Brian Bumbery’nin yaptığı açıklamaya göre müzisyenin karısı ve ailesi “ani ve beklenmedik” ölümü karşısında şok geçirdi. Ailenin ölüm nedeninin tespiti için bir tıp uzmanıyla çalıştığı ifade edildi.

Cornell bir süredir Soundgarden ile turnedeydi ve ölümünden sadece bir kaç saat önce biletleri tükenen Detroit konseri ile eğlenceli sosyal medya paylaşımları yapmıştı.

 

Cornell’in ölüm haberinin açıklanmasının ardından Led Zeppelin gitaristi Jimmy Page, Mark Lanegan, Billy Idol ve Jane’s Addiction ve Red Hot Chili Peppers gruplarının gitaristi Dave Navarro sosyal medya üzerinden taziyelerini paylaştı.

Cornell’in grubu Soundgarden, Nirvana ve Pearl Jam ile birlikte 80’lerin sonu ve 90’ların başında beliren grunge akımının temsilcilerinden biriydi. Tıpkı Nirvana gibi Soundgarden da bir süre bağımsız müzik şirketleriyle birlikte çalıştı ancak daha sonra anaakım müzik dünyasına sızdı.

Soundgarden sadece ABD’de on milyonluk bir albüm satış rakamına ulaştı, dokuz kere Grammy Ödülleri’ne aday gösterildi, iki kere kazandı. Grup 1997 yılında dağıldı ancak 2010 yılında tekrar bir araya geldi. En son 2012 yılında “King Animal” albümünü yayımlayan grup, geçtiğimiz yıl boyunca yeni şarkılar üzerinde çalışmıştı.

Soundgarden’ın dağılmasının ardından Cornell önce solo bir albüm yayımlandı, ardından Rage Against the Machine grubunun üyelerinin de yer aldığı Audioslave grubunda şarkı söyledi. Grubun 2002 tarihli ilk albümü ABD’de büyük başarı kazandı.

Uyuşturucu ve alkol bağımlılığıyla mücadele eden Cornell, 2003 yılında rehabilitasyon tedavisi gördü ve o günden itibaren de ayık kaldı. Tedavi gördüğü yıl Spin dergisine verdiği söyleşide “Aslında rehabilitasyonu çok sevdim. Okul gibiydi; ilginçtir, 38 yaşında öğretilebilir olduğum öğreniyorum” demişti. “Bazen çalmadan önce içerdim. Büyük bir mesele değildi. Sevdiğim diğer şeyleri yapmayı bırakınca büyük bir mesele haline geldi. Eskiden arkadaşlarımla dağda bisiklet binerdik ve su şişesinin olması gereken yerde de malt birası olurdu. Ama dağ ve bisiklet ortadan kalktığında, sadece içki kaldı.”

Cornell 2012 yılında eşi Vicky ile birlikte yoksul ve ezsiz çocuklara yardımcı oma amacıyla bir vakıf kurdu. Çiftin Toni ve Christopher Nicholas adında iki çocuğu bulunuyor. Cornell’ın ayrıca ilk eşi ve eski menajeri Susan Silver’dan bir kızı da var.

Kaynak: The Guardian

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış