Sığınmacıların geçmişini can yeleklerine resmettiler

Sığınmacıların geçmişini can yeleklerine resmettiler

Bir sanatçı, Project Life Jacket (Can Yeleği Projesi) için, Suriyeli sığınmacıların savaştan önce yaşadıklarını, anlattıkları anıları can yeleklerine resmetti.

Yunanistan’ın Selanik kentindeki sığınmacı kampı —eski bir tekstil fabrikası— yurtlarından kaçan ve sürekli değişen insan topluluklarını barındırıyor. Son günlerde sivil toplum kuruluşlarından bir grup kampı ziyaret etti ve gönüllüler dokuz Suriyeli sığınmacıyla görüşerek onlara savaştan önce nasıl yaşadıklarını sordular. Sığınmacıların anlattığı öyküler videoya kaydedildi, ama aynı zamanda da dokuz can yeleğinin sırtına çini mürekkebiyle resimlendi.

Bu can yelekleri son zamanlarda birer simge haline geldi: politikacıların ve medyanın sığınmacı krizini ele alışını ve görmezden gelişini protesto etmek amacıyla bazıları sanatçılar tarafından tasarlanmış olan çeşitli enstalasyonlarda yer aldılar. STK’ların Can Yeleği Projesi adlı bu girişimi can yeleklerinin çağrışım gücünü ortaya koyan benzeri girişimlerin en yenisi, ama öbürlerinden farkı sığınmacıların bireysel öykülerinin illüstrasyonlarının her birinde yer alması.

Girişimin sözcülerinden Nathalie Eggen, “Bu ceketlerin yurtlarından kaçmak zorunda kalmış olan bu insanlar için aslında ne anlam taşıdığını kimse fark etmiyor,” diyor. “Can yeleklerinin sırtındaki çizimler, onların savaştan önceki yaşamlarına, can yeleklerini sırtlarına geçirmeden önceki ve onlarla birlikte ‘sığınmacı’ damgasını sırtlarına vurmadan önceki yaşamlarına tanıklık ediyor. Projenin adına gelince, ‘can yeleği’ adını ikili anlamda kullandık — can yeleklerini onların canlarını kurtarma öykülerini göstermek için kullandık.”

Sığınmacıların anıları ve öykülerinin ilüstrasyonları İsviçreli sanatçı Matthias Leutwyler tarafından yapıldı. Ortaya çıkan sonuçların tümü online olarak her söyleşinin kaydı ve videosu eşliğinde izlenebiliyor. Aslen Halepli olan ve turuncu can yeleğinin sırtında düğününde kocasıyla dans ederken resimlenen Ghalia’nın anlattıklarını dinleyebilirsiniz. Ya da oradaki futbol takımının kaptanı olan Humuslu 21 yaşındaki Abdel’e kulak verebilirsiniz; can yeleğinin sırtındaki resimlerde futbol sahasında şut çekerken, satranç oynarken, fotoğraf çekerken ve kitap okurken görülüyor.

Bu can yelekleri daha önce Zürih’te sergilendi, ama şimdilerde Can Yeleği Projesi’nin pek çok kentte sergilenmesi planlanıyor.

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış