Sezer Sezin hayatını kaybetti

Sezer Sezin hayatını kaybetti

Oyuncu Sezer Sezin sabah saatlerinde 88 yaşında hayatını kaybetti. “Şoför Nebahat” filmiyle tanınan Sezer Sezin, yaşlılığa bağlı enfeksiyon nedeniyle İstanbul’da tedavi görüyordu. Sezer Sezin’in cenazesi yarın Teşvikiye Camisi’nde uğurlanarak Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Sezer Sezin, 25 Ekim 1929 tarihinde İstanbul, Eyüp’de doğdu. Gerçek adı Mesrure Sezer’dir. Ilkokul ve ortaokulu Eyüp’de okudu. Ortaokuldan sonra tahsil hayatına devam etmedi. Küçük yaşta tiyatroya ilgi duymaya başladı. Bale dersleri aldı.

1940 yılında 1940 yılında Eminönü Halkevi Tiyatrosu’nda Kral Oidipus adlı oyunda kralın kızını oynadı. 1944 yılında “Hürriyet Apartmanı” filmiyle sinemaya başladı. 1946 yılında da Vedat Örfi Bengü ile ortak olarak Sezer Tiyatrosu’nu kurdu. Bir yıl süreyle turneye çıkan tiyatro1947’de kapandı.

1948 yılında başrolü Memduh Ün’le paylaştığı “Damga” filminde oynadı. 1949 yılında ise Ömer Lütfi Akad’ın yönettiği “Vurun Kahpeye” filmiyle tanındı. Yine Lütfi Akad’ın yönettiği 1952 yılında “Tahir ile Zühre” ve “Arzu ile Kamber” adlı filmlerde oynadı. Bu filmlerin çekimleri 6 ay süre ile Bağdat’ta yapıldı.

1960 yılında Metin Erksan'ın yönettiği “Şoför Nebahat” filminde canlandırdığı karakter onunla özdeşleşti, film çok tutulunca 1964 ve 1965 yıllarında iki devam filmi yapıldı. Uzun bir süre kendisine Sezer Sezin yerine "Şoför Nebahat" dendi. Bir röportajında “Şoför Nebahat” tiplemesinin Attilâ İlhan'a ait olduğunu söylemişti. Sinemada hep güçlü kadınları canlandırdı. 1963 yılında İstanbul'da çekilen İtalya, Fransa ve Türkiye ortak yapımı L'Immortelle” (Ölümsüz Kadın) adlı filmde oynadı. 1962'de çekilen “Üç Tekerlekli Bisiklet” filmi ile 1965 yılında "İzmir Film Festivali"'nde "En Başarılı Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı.

1956 yılında eşi Kenan Artun ve İlham Filmer ile ortaklaşa “Türk Eksport Film” adıyla bir film yapım şirketi kurdu. Bu şirket 3 film üretti. Bunlardan 1959 tarihli “Kıbrıs’ın Belası Kızıl EOKA” filmiydi.

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış