Serhan Yedig yazdı: Akustik gitarın 4 farklı tonu

Serhan Yedig yazdı: Akustik gitarın 4 farklı tonu

Uluslararası İstanbul Gitar Festivali beşinci yılda isminden “klasik” sözcüğünü çıkardı, akustik gitarla çalınan makamsal müziklere, flamenko ve caza kapılarını açtı. 9 Nisan’a kadar Caddebostan Kültür Merkezi’nin üç salonunda sekiz ülkeden 12 virtüöz klasik, mikrotonal, perdesiz ve lut gitarlarla konser verecek, seminer - atölye çalışmaları yapacak, genç gitarcılar yarışacak, yurtdışından lüthiyeler gitarları üzerine konuşacak.

Gitarcı, akademisyen Cem Küçümen'in dört yıldır zihnini kurcalayan bir soru var: Kuruculuğunu, sanat yönetmenliğini üstlendiği Uluslararası İstanbul Klasik Gitar Festivali’ndeki gelişmeler her yıl uluslararası gitar çevrelerinde etkinlik sırasında duyuluyor, tartışılıyor fakat İstanbullular neden festivali bittikten sonra fark ediyor? Müzik çevresinden yakın arkadaşlarının bile perde kapandıktan sonra arayıp “ne zaman başlıyor” diye sorması artık şaşırtmıyor onu.

Henüz sırrını çözememiş bu işin...

“Festivalimizin tarihleri ABD Gitar Vakfı ve Avrupa’daki akustik gitar gruplarının web sayfasında duyurulduğu anda yarışmamıza Japonya, ABD’den genç gitarcılar başvuruyor. Virtüözlerin atölye çalışmalarına gelen taleplerin yüzde 80’i yurtdışından. Hatta aralarında You Tube fenomenleri var. Antalya, Mersin, Eskişehir, Ankara’dan başvuru alıyoruz. Fakat sesimiz şehrimizde bir türlü duyulmuyor” diyor.

Anlaşılan bu festival İstanbullunun İstanbulludan en iyi sakladığı sırlar arasında.

Şimdi bu sırrı ifşa edelim...

Komalar, makamlar konuşuyor

5 Nisan’da başlayan festival bugün sürecek. Tüm etkinlikler Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Programın geçen yıllardan en önemli farkı, akustik gitarla çalınan diğer müziklere sahnesini açması. Standart enstrümanlarla baroktan günümüze klasik eserler seslendirilirken, yeni geliştirilen gitarlar doğaçlama ve koma seslerin de kullanıldığı alternatif repertuvarda maharetlerini sergilediler.

Yeni enstrümanların yıldızı mikrotonal ve lut gitarlar. Her ikisi açılışta buluştu. Ödüllü Polonyalı virtüöz Marcin Dylla erken dönem müziği icrası için geliştirilen lut gitarıyla barok eserlerin yanı sıra çağdaş bestecilerin bu enstrümana yazdığı yapıtları yorumladı. Ardından makamsal müzik icrasına yönelik mikrotonal gitarın mucidi, akademisyen Tolgahan Çoğulu, perdesiz gitarcı Sinan Cem Eroğlu ile Anadolu halk ezgileri, caz, klasik repertuvardan eserleri seslendirdi.

11 telli özel yapım lut gitarla ikinci konseri 9 Nisan akşamı (bu akşam) İran’dan Afshin Torabi verecek. Repertuvarı barok eserlerden oluşacak. Aynı akşam Cenk Erdoğan, perdesiz gitarıyla cazla başlayıp doğuya doğru yolculuğa çıkacak.

Festivalde flamenkoyu, Radio Tarifa grubundan hatırlayacağınız Amir John Haddad temsil ediyordu. 7 Nisan akşamı Akdeniz yaklaşımıyla yenilikçi flamenko yorumları sunuldu.

Festivalin en eğlenceli konseri, 8 Nisan’daki 5. Yıl Özel Gecesi’ydi. Üç Tenor’dan ilhamla bir araya gelen Aniello Desiderio, Costas Cotsiolis ve Zokan Dukiç mizah ve teknik şov içeren programla sahneye çıktılar. İkinci yarıda ise ödüllü gitarcılarımızdan Ayşegül Koca resital verdi.

3 kıtadan 120 yarışmacı

Genç Gitarcılar Yarışması’na bu yıl başvurular yaklaşık ikiye katlandı. Ağırlık yurtdışındandı. ABD, Japonya gibi uzak ülkelerden bile yarışmacı geldi. Bu yıl İran’dan başvurularda önemli artış var. Nedeni Avrupa’da ustalık sınıfı düzenleyen virtüözlerin listede yer alması.

Etkinlikler sırasında CKM’nin üç salonu konser, atölye çalışması, seminer ve yarışmada kullanılırken fuayede açılacak fuarda yurtdışından gelecek akustik gitar yapımcıları enstrümanlarını sergiledi, meraklıların sorularını yanıtladı.

Etkinlikleri İstanbul dışındaki gitar meraklılarının izleyebilmesi amacıyla konserlerden tadımlık kayıtlar You Tube ve Instagram’da yayımlanıtor. Ayrıca finalistler de yarışmadaki kayıtlarıyla sosyal medya sayfalarında tanıtılıyor. 

İlk dört yıl boyunca bir banka ve iki enstrüman firmasından sponsorluk alan festival bu yıl Kadıköy Belediyesi’nin tahsis ettiği salonlarda sadece izleyiciden elde edilecek gelirle ayakta kalmaya çalışıyor. (www.istanbulclassicalguitarfestival.com)

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış