Şener Şen, Cumhurbaşkanlığı ödülünü ‘toplumsal barış’ için aldı

Şener Şen, Cumhurbaşkanlığı ödülünü ‘toplumsal barış’ için aldı

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, bugün düzenlenen törenle sahiplerine sunuldu. Sinema alanında ödüle değer görülen Şener Şen, ödülü toplumsal barışa adadı. 

Şen törende şunları söyledi:

“Hikâyeler hayatı nasıl yaşayabiliriz konusunda bize ışık tutan yol göstericilerdir. Ben canlandırdığım karakterlerin iyiye, doğruya ve güzele hizmet etmesi için rol aldığım hikâyeleri özenle seçtim. Bazen hiçbir şey yapmadan öylece bekledim. Bir aktör için intihar sayılabilecek uzun yıllar beğenebileceğim bir hikâyede o rolü bekledim. Çok değerli, çok yaratıcı yol arkadaşlarım oldu. Birlikte Türk halkına mal olan hikâyeler anlattık. Halkımızın kendinden bir şeyler bulabileceği karakterler yarattık. İyiyi, doğruyu ve güzeli arayan toplumların her zaman barış içinde yaşayacağına inandım. Aynı şekilde doğru hikâyelerin de çatışma yerine sevgi ve saygıyı hakim kılacağına inanıyorum. 75 yaşında hâlâ bu inanış doğrultusunda yürüyorum. Bu inanç beni ayakta tutuyor. Bu ödülü toplumsal barışımıza bir katkısı olması umudu ile kabul ediyorum.”

Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir konuşma yaptı ve diğer alanlarda ilerleme kaydedilmesine karşın eğitim ve kültür alanında beklenilen ilerlemenin yakalanamadığını söyledi. 

Erdoğan “Kültür sanat alanında yanlış bir strateji takip ettik. Kültür sanatta sadece kopya çektik, taklit ettik. Üstelik onları da kötü bir şekilde yaptık. Mevcuda dahi sahip çıkamadık” dedi.

Erdoğan, üretilen iyi sanat eserleri varsa da bunların sınırlı alanda kaldığını, “kendi toplumumuza bile ulaşamadığını” söyledi ve ekledi: 

“Acı gerçeği tekrarlamak istiyorum. Türkiye’nin geçtiğimiz 14 yılı altyapıdaki tarihi başarı hikâyeleriyle doludur, hayata geçirilen projeler, elde edilen neticeler gurur vericidir. Sadece iki alanda arzu ettiğimiz seviyeye ulaşamamış olmaktan dolayı üzgünüm, biri eğitim, diğeri kültür sanat. Önümüzdeki dönem bu iki alanı önceliklerimizin en üstüne çıkarmak zorundayız.”

Erdoğan ayrıca, “topluma tepeden bakan saplantılı aydınlara değil, kendi tarihini bilen, hür düşünceli münevverlere” ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bu yılki ödüller, edebiyat alanında Mustafa Kutlu’ya, tarih alanında sayın Prof. Dr. Kemal Karpat, müzik alanında Prof. Dr. Erol Parlak, sinema alanında Şener Şen’e sunuldu. Vefa Ödülü için de merhum Ordinaryüs Prof. Süheyl Ünver’e verildi.

 

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış