‘Şemsi Paşa Külliyesi için bir çığlık yükseliyor’

‘Şemsi Paşa Külliyesi için bir çığlık yükseliyor’

Mimar Sinan eseri Şemsi Paşa Külliyesi’nin önüne, Boğaziçi kıyısına, yaya yolu yapmak için çakılan demir kazıklarla gündeme gelen Üsküdar meydan projesi vatandaşlar ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu bir inisiyatif tarafından protesto edildi. 21 Haziran Çarşamba günü saat 18’de Şemsi Paşa Camii .nünde açıklama yapan grup “Tarihi, insanı, Üsküdar’ın dokusunu, kendine has kimliğini hiçe sayan bu meydan projesini istemiyoruz. Bir Mimar Sinan eserini dahi görmezden gelebilen, aklına eseni yapan bir mimari ve şehircilik anlayışını kabul etmiyoruz” dedi. Projenin Şemsi Paşa Camii’ni ilgilendiren bölümünde revizyona gidileceği yönündeki açıklamaları olumlu bulduğunu söyleyen protestocular planın tümden iptal edilmesini ve Üsküdarlıların, İstanbulluların görüşü alınarak yeniden yapılmasını istedi. Söz konusu açıklama şöyle:

Son birkaç gündür halktan, sıradan insanlardan önünde durduğumuz Şemsi Paşa Külliyesi için bir çığlık yükseliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘Üsküdar Meydan Düzenleme’ projesi kapsamında Şemsipaşa Camisi’nin Boğaziçi’ne bakan bölümüne şurada gördüğünüz demir kazıkları çaktı. Bu ses, yeni bir ses değil, projenin başladığı günden itibaren vicdan sahibi herkes itiraz ediyor, ses yükseltiyor. Fakat yetkililer, tepkilere rağmen, hız kesmeden bu kazıkları çakmaya, Şemsi Paşa Külliyesi’ni görmezden gelmeye devam etti. İstanbul’u, bu örnekte de görüp yaşadığımız “oldu bittiye getirme” ve “bizden iyi mi bileceksiniz” tavrı bitirme, tükenme noktasına getirmiştir.

Tarihi, insanı, Üsküdar’ın dokusunu, bir semtin kendine has kimliğini hiçe sayan bu meydan projesini kesinlikle istemiyoruz. Bir Mimar Sinan eserini dahi görmezden gelebilen, aklına eseni yapan bir mimari, şehircilik ve belediyecilik anlayışını kabul etmiyoruz. İstediğim yere istediğimi yaparım diyerek şehirler, meydanlar planlanamaz. İstanbul gibi bir şehirde geçmişi, kültürü, tarihi silip, yok edecek böylesine radikal kararlar, birkaç kişinin iradesine bırakılamaz. Böyle kararlar, evvela işin uzmanlarının görüşüyle, sonra halkın katılımıyla ve desteğiyle alınmalıdır.

Şehirde yaşayanlar şehir hakkında söz sahibi olmadıkça bu sorunların üstesinden gelemeyiz.

Şemsi Paşa Külliyesi için aylardır yükselen seslerimizi duymadılar.

Kulaklarını tıkadılar. Ta ki şu duvarlarda, sizlerin de şöyle bir dolaşırsanız çıplak gözle seçebileceğiniz ölçüde büyük çatlaklar açılana, bu büyük tahribatı yaratana kadar durmadılar. Bu projeyi yapanlar, Boğaziçi kıyısına özenle yerleştirilmiş, bu nadide eserin çakılan kazıklardan etkilenmeyeceğini mi düşünüyorlardı? Bu beklenmeyen, öngörülemeyen bir sonuç mu? Soruyoruz, bu projeler kimlere emanet edilmektedir.

Sıradan bir vatandaşın, düşünüp, akıl edebileceği, hesaplayabileceği zararları, hasarları bu projeleri yapanlar düşünemiyor mu? Hemen kazıkları çakalım, oldu bittiye getirelim derken Mimar Sinan’ın bu nadide külliyesini yıkma noktasına getirmekten hiç utanmıyorlar mı? Bu projeleri gerçekleştirenlerin, uzmanları, ekipleri yok mu? Oluşabilecek bu türden hasarları, bu kıymetli yapıları an an takip eden görevlileri yok mu?

İstanbul gibi bir şehirde, Üsküdar gibi bir meydanda böyle ezbere iş yapılmasını şiddetle kınıyoruz. 450 yıllık Şemsi Paşa Külliyesi’ne belediye tarafından alenen zarar verilmiştir. Gösterilen tepkiler neticesinde kazık çakma işleminin durdurulmasını olumlu karşılıyor ama yetersiz buluyoruz. Bu proje toptan revize edilmeli, Üsküdar meydanı betona teslim edilmemelidir. Eğer bu proje hayata geçirilirse Üsküdar betonlaşacak ve kültürüne, mimarisine, geçmişine telafisi olmayan zararlar verecektir. Bu sahilin güzelliğini bitirmeyin, içimiz dışımız beton olmasın, gelin bu yanlıştan vazgeçin. Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz.”

 

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış