Semih Kaplanoğlu, Meltem Cumbul’un tavrını 15 Temmuz’a bağladı

Semih Kaplanoğlu, Meltem Cumbul’un tavrını 15 Temmuz’a bağladı

Yönetmen Semih Kaplanoğlu, 24. Uluslararası Adana Film Festivali ödül töreninde kendisine tepki gösteren sunucu Meltem Cumbul’la ilgili bir açıklama yaptı ve tavrını “nefret suçu” olarak değerlendirdi.

Meltem Cumbul açıklamasında “Eşitler arası bir selamlaşma ve yakınlaşma ritüeli olan el sıkışmayı; kendinden olmayanları ötekileştirenle, fakiri zengine böldürenle, güçlüleri tutup zayıfları hor görenle yapmayı reddediyorum. Yüreğime ve sevgiye düşman olanla, gözlerim ve ellerim dost olamaz” demişti.

“Buğday” filmiyle festivalde "Film-Yiön En İyi Yönetmen Ödülü"nü kazanan Kaplanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düşüncelerinin ve duruşunun, filmlerinden, yazılarından ve kitaplarından herkes tarafından bilindiğini söyledi.

Bugün Las Vegas'ta yaşananların altında da benzer bir “farklı olanı düşmanlaştırma” ve nefretin yattığına işaret eden Kaplanoğlu, şunları dile getirdi:

“Adana'da işlenen nefret suçunun, öncelikle bir insanın varoluşuna karşı işlenmiş bir suç olduğunu düşünüyorum. Nefret düşünceye, inanca, farklı olana yöneldiğinde bunun adı açık bir faşizmdir. Sadece kendini, kendi düşüncesini değerli gören ve putlaştıranlar toplumsal kutuplaşmaya hizmet ediyorlar. 15 Temmuz darbesini, işledikleri nefret suçlarıyla devam ettirmeye çalışanları toplumun vicdanına bırakıyorum. Filmlerimle ve düşüncelerimle özgür ve bağımsız duruşumu her platformda inatla sürdüreceğim. Bu, bu güzel ülkeye borcumdur.”

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış