Savaş ve vicdan: Av û Ar

Savaş ve vicdan: Av û Ar

Okul çıkışı çok sevdiği öğretmeninin vurulma anına tanıklık eden genç bir kız, kocası faili meçhul cinayete kurban giden Halime, köyünün yakılarak akrabalarının ölümüne sebep olan Bedran, askerde öldürülen kardeşinin intikamını almak için silaha sarılıp insanları iyileştirmekten vazgeçip asker olan bir doktor. Bu dört kişinin hikâyesinin kâbus ve vicdan muhasebesine sıkıştırıldığı bir bodrum katında yaşananlar Emin Yalçınkaya’nın yazıp yönettiği “Av û Ar” adı oyunda karşımıza çıkıyor. 

Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları Mehmet Musaoğlu, Dicle Güneş Yavuz, Özcan Ateş ve Gulê Özalp Ulusoy’un oynadığı “Av û Ar” (Ateş ve Su) adlı oyunun ilksahneleşi yapıldı. Oyunun ardından Dr. Selçuk Mızraklı oyuncuları çiçek vererek kutladı.  

Yönetmen M. Emin Yalçınkaya 90’lı yıllarda Lice’nin yakılması sırasında gerçek bir olaydan etkilenerek yazdığı oyunda, savaşın iki taraf üzerinde yarattığı yakıcı ruh hali aktarılıyor. “Aslında kâbus bodrumda Alaaddin’in lambası gibi hapsediliyor. Vicdanıyla muhasebesini yapabilenler yaşama dönüyor ama boğazına kadar kirliliğe bulanmış olanlar izbe bodrumda sıkışmaya mahkûm oluyor” diyor Yalçınkaya: 

“Yüzyıllardır erkek mantığıyla savaşlar yürütülüyor. Ama dünyayı daha vicdanlı olan kadınlar yönettiğinde aslında savaşlar olmayacak. Dünyayı erkeklerin vicdanına bırakırsak dünyanın bu hali daha kötüye gidecek diye düşünüyorum.” 

Savaşta herkesin bir hikâyesinin oluştuğunu ifade eden Yalçınkaya, “Bu trajedi iki tarafta da var. Diyarbakır’da da yaşasan Ege’de herhangi bir yerde de fark etmiyor. Bir şekilde etkileniyorsun ve peşini bırakmıyor.” 

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış