Sansüre karşı yeni platform: Susma24

Sansüre karşı yeni platform: Susma24

T24 ve K24 gibi yayınları da bünyesinde bulunduran P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu, Susma Sansüre ve Otosansüre Karşı Platform ismiyle yeni bir internet sitesi açtı.

İfade özgürlüğüne yönelik saldırıların ve sansür olaylarının derlendiği sitede, platformun gelecek dönemde “Türkiye’de ifade özgürlüğü tehdit altında olan, habere, bilgilenme hakkına, sanata, edebiyata, kısaca ifadeye değer veren herkesi sansürle mücadele konusunda güçlendirmeye” yönelik faaliyetler yürütecekleri açıklandı. Platformun hedefleri şu şekilde açıklandı.

“SUSMA, dokümantasyon ve eğitimler aracılığıyla gazetecilerin, yazarların, yayıncıların, aktivistlerin, sanatçıların, aktörlerin ve onların kuruluşlarının, sansür ve otosansür karşısında sessiz kalmamak, keyfi yasak ve kısıtlamalara birlikte karşı koymak, yasalara dayandırılan sansürle ise hukuk yoluyla mücadele etmek için daha iyi beceriler geliştirme ve daha güçlü bir kapasite oluşturma ihtiyacına cevap verecek, Türkiye’deki sivil toplumun kendi ifade özgürlüğünü destekleme ve savunma etkisini geliştirmesine destek olacaktır.

(...)

Toplum bilincinin geliştirilmesi ve kısıtlayıcı yasa ve uygulamaları tersine çevirmek için hem fikir savunuculuğu hem hukuki hakların sonuna kadar kullanılması yoluyla yapacağımız tüm çalışmalar bireyleri ve onların kendi ağlarını, sansüre ve otosansüre karşı hukukî zeminde direnmeleri için teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Türkiye’de sanat ve medya alanlarında yer alan farklı seslerin ifade özgürlüğü için bir araya gelip seslerini birlikte yükseltebilecekleri bir platform olmayı amaçlayan SUSMA, Türkiye’nin büyük şehirlerinden uzakta, yalnız ve sindirilmiş bir vaziyette hayatına devam eden yerel sanatçıları ve gazetecileri özellikle destekleyecektir. Platform kendi içinde mesleksel, bölgesel bir çeşitliliğe, farklı meşrep ve fikirlerden medya mensuplarının, sanatçıların ve onların örgütlerinin katılımına açıktır. Amaç, ülke çapında sessizliğe karşı çoksesli bir cevabı dayanışma içinde verebilmektir.

SUSMA, hak temelli bir oluşumdur ve ifade özgürlüğü anlayışını, kaynağını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde bulan içtihadın öngördüğü geniş sınırlarla tarif etmektedir.

(...)

Platformun İstanbul dışında Diyarbakır’da da bir bürosu ve çalışma ekibi vardır. SUSMA İzmir, Antalya, Adana, Trabzon, Eskişehir, Konya ve Van’da platforma üyelik konusunda düzenlenecek etkinlikler ve eğitim çalıştaylarıyla Türkiye’nin yedi bölgesinde varlığını sürdürecektir.”

Susma24, buradan ziyaret edilebilir.

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış