Sanatçılardan Radiohead’e çağrı: İsrail’de konser verme

Sanatçılardan Radiohead’e çağrı: İsrail’de konser verme

Aralarında Ken Loach ve Roger Waters gibi isimlerinde olduğu bir grup sanatçı, Radiohead’i İsrail konserini iptal etmeye çağırdı. Radiohead, İsrail’e yönelik kültürel boykota katılmaya davet edildi.

Maxine Oeake, Ricky Tomlinson, Mririam Margolyes ve Juliet Stephenson gibi oyuncularla birlikte Güney Afrika Başpsikoposu tarafında imzalanan açık mektupta, grubun “apartheid sistemini Filistin halkına uygulayan” ülkede konser vermeyi tekrar değerlendirmesi istendi.

Mektubu imzalayan 47 ismin arasında Wolf Hall dizisinin yönetmeni Peter Kosminsky, Mercury ödüllü İskoç grup Young Fathers ve komedyen Alexei Sayle var.  Mektup Artists For Palestine UK (Birleşik Krallık Filistin İçin Sanatçılar) isimli örgüt tarafından yayımlandı. Radiohead, 19 Temmuz’da İsrail’de konser vermeyi planlıyor.

Mektupta “İsrail’de konser vermemenizi isteyen Filistinliler sizden temel hakları ve uluslararası hukuku ihlal etmesini durdurmak için İsrail’e yapılan baskıya yardım etmek için küçük bir adım atmanızı diliyor” ifadeleri yer aldı.

İmzacılar ayrıca, Tibet’in bağımsızlık mücadelesini destekleyen grubun çifte standart uygulandığını iddia etti: “Madem Radiohead Tibetlilerin özgürlüğü için kampanya yapıyor, yabancı işgalinde altında olan başka insanlar için ses çıkarması talebini neden geri çevireceğini merak ediyoruz.”

“Sınır, ayrımcılık ve nefret politikalarına karşı direnmek demek, elbette ki her yerde direnmek demektir; ki buna Filistinlilerin her gün yaşadıkları da dahildir.”

Mektuptan ayrı bir açıklama yapan Loach ise, grubun “kendi öz saygıları için” konseri iptal etmesi gerektiğini söyledi.

Kosminsky ise Filistinlilerin durumunun gittikçe zorlaştığını söyledi ve Radiohead’in, tıpkı dana önce Güney Afrika’da apartheid sürerken sanatçıların yaptığı gibi, boykot kampanyasına katılması gerektiğini iddia etti.

2015 yılında aralarında Brian Eno, Richard Ashcroft, Riz Ahmed, Margolyes ve Loach’ın da olduğu 700 sanatçı, İsraik “Filistinlilere yönelik sömürgeci baskısına” son verene kadar kültürel boykot uygulayacaklarını söyleyen bir mektup yayımlamıştı.

Yakın bir zamanda Chemical Brothers’ın Tel Aviv’deki konserini iptal etmesini talep eden mektuba yedi binden fazla insan imza attı.

Radiohead sözcüsü ise, grubun konuyla ilgili yorumu olmadığını söyledi.

Kaynak: The Guardian

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış