Sanatçılar, Cumhuriyet duruşması sırasında adliye önünde nöbet tutacak

Sanatçılar, Cumhuriyet duruşması sırasında adliye önünde nöbet tutacak

Aralarında Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinin bulunduğu 12’si tutuklu 19 sanığın yargılanmasına İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilirken, sanatçı ve yazarlar bir açıklama yaparak cuma günü (yarın) davanın son oturumunda İstanbul'daki Çağlayan Adliyesi'nde nöbet tutacaklarını bildirdi. Sanatçılar yarın, saat 12.30’da Çağlayan Adliyesi’nin önünde olacaklar.

“Bu ülkenin onurlu insanları korkmayacak, sinmeyecek, cesaretleriyle ve doğrularla olan inancıyla özgürlüğü kazanacaktır” ifadeleriyle başlayan açıklama şöyle denildi: 

“Cumhuriyet gazetesi yazarları ve yöneticileri 9 aydır tutuklu! Yüzlerce gazeteci, milletvekilleri, belediye başkanları tutuklu! Ülke demokrasisi OHAL ile askıda! Haber alma ve temsil edilme haklarımız tutuklu!

Biliyoruz ki bu karanlığı sürekli kılmaya çalışanlar; düzmece davalarla korkmamızı, sinmemizi, bildiğimiz doğrulardan vazgeçmemizi, iktidarlarına biat etmemizi istiyorlar. 

Ancak; insan haklarını, demokrasiyi, bir arada yaşamı, barışı savunanlar yollarına çıkan korku duvarını aşacak güçtedir. 'Cesaret hakkımızı' her alanda kullanacağız. Tutuklu gazetecileri, milletvekillerini, öğrencileri, kadınları, çocukları özgürlüklerine kavuşturuncaya kadar, ülkedeki karanlığı yırtıp atana kadar dayanışmayı sürdürecek, büyütecek 'Biz buradayız' diyeceğiz.

Tüm profesyonel, yarı amatör ve amatör sanatçı dostlarımızın, seyircilerimizin, okuyucularımızın, dinleyicilerimizin bu nöbete bizimle katılmalarını ve sesimizi çoğaltmalarını istiyoruz.

Sanat biat etmeyecek.

Sahneler ve sokaklar bizim.

Cumhuriyet’e özgürlük.

Son sözü karanlığa bırakmayacağız.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış