Sam Shepard hayatını kaybetti

Sam Shepard hayatını kaybetti

ABD’li aktör, oyun ve senaryo yazarı Sam Shepard 73 yaşında yaşama veda etti. 40’dan oyun yazan, “Buried Child – Gömülü Çocuk” adlı oyunuyla drama dalında Pulitzer ödülüne değer görülen Sam Shepard’ın perşembe günü Kentuck’deki evinde öldüğü ailesi tarafından açıklandı. Sam Shepard ALS hastasıydı.

Bir kez Oscar’a aday olan Sam Shepard’ın Türkiye’de de birçok oyunu sergilenmişti. 

1943 doğumlu Shepard sanat kariyerine 1978 yapımı “Days of Heaven – Cennet Günleri” ile başlamıştı. 

Oyunlarından üçü Yıldırım Türker, Şükren Yücel ve Pınar Kür tarafından çevrilip tek kitap olarak yayımlanmıştı:

“Shepard'ın oyunları birer başkaldırı ayinleridir. Shepard estetik şarapnellerle seyirciyi ateşler. Çağdaş yaşamın kendisi gibi bir Shepard oyununda da dehşetin nerede bitip, şakanın başladığını anlayamıyorsunuz.

Biraz Çehov biraz İbsenvari atmosfer, Amerikan dekoru, gerçek ve gerçeküstü imgelerin iç içe kullanılması, fanteziler, anılar, gerçekleşememiş düşler, tutkular, takıntılar, geçmişe özlem, mistisizm Shepard'ın kendine özgü damgalarıdır.

Sam Shepard'ın yazarlık serüveninde Aç Sınıfın Laneti, Gömülü Çocuk ve Vahşi Batı'nın önemli bir yeri vardır. Bu oyunları bir aile üçlemesi olarak düşünmüştü. Shepard, bu oyunlarda Amerika'nın içine gömüldüğü günah batağını anlatır.

İnsanlara yeni bir kimlik vaat ederken, onların var olan kimliğini yok edip, geçmiş kültürü paramparça eden ve köklerinden kopup boşlukta kalmalarına neden olan Amerikan Rüyası'nın kabusa dönüşmesini en çarpıcı bir biçimde dile getiren Shepard, bu yönüyle, aynı rüyanın peşine takılan ülkemizde de güncelliğini koruyacağa benzer...”

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış