Roma’da metro kazısında 3. yüzyıla ait kalıntılar bulundu

Roma’da metro kazısında 3. yüzyıla ait kalıntılar bulundu

Roma’da yeni bir metro hattı için yapılan kazıda, 3. yüzyıla ait bir binanın enkazından kalanlar ve 1800 yıllık bir köpek iskeleti ortaya çıktı. Kalıntıların bir yangında yıkılan bir binaya ait olduğu düşünülüyor.

Pazar günü bir açıklama yapan arkeologlar, keşfin 23 Mayıs’ta şehirdeki antik Aurelian Suru’na yakın bir bölgedeki metro kazısında oyulmuş on metrelik bir deliği incelerken yapıldığını söyledi.

Kültür Bakanı keşfi “Pompeii bezeri bir durum” olarak tanımladı. Pompeii, 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu volkanik kül altında kalarak yok olmuş, 1700 yıl sonra keşfedilmişti.

Roma arkeolojik kalıntılar ve kazılar yürütücüsü Francesco Prosperetti “Bu bölgede hayatı bitiren yangın, belli bir dönemdeki yaşamı hayal etmemizi sağlıyor” dedi.

Uzmanlar kalıntıların, Caelian Tepesi eteklerine ya da yine bir başka metro kazısı esnasında keşfedilen askeri kışlaya yakın bir aristokrat evine ait olduğunu söyledi.

Roma’nın oldukça sınırlı bir metro sistemi var ve bunun sebeplerinden biri, yeraltı çalışmaların, antik dünyanın en büyük başkentlerinden birindeki yaşama dair gömülü kalıntıları ortaya çıkarıyor olması.

Bu son keşifte ise bir tabure yahut masa ayağı, iki masa, ahşap bir korkuluk ya da tırabzan, kırmızımsı bir tona sahip freskli duvar parçaları, siyah ve beyaz mozaik yer döşemeleri bulundu. Tüm bunlar, Roma İmparatorluğu’nun orta dönemlerinde Romalıların nasıl yaşadığına ve nasıl inşaatlar yaptığına dair ip uçları sunuyor. Arkeologlar ateşin eşyaları sertleştirdiğini ve nadir görünen bir koruma sağladığını söyledi.

Kaynak: The Guardian

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış