Rock ikonu Anita Pallenberg: Tek başına bir kültür devrimi

Rock ikonu Anita Pallenberg: Tek başına bir kültür devrimi

Oyuncu ve model Anita Pallenberg, dün 73 yaşında hayatını kaybetti. 1970 yılında Mick Jagger ile birlikte “Performans” filminin başrolünde yer alan, aynı zamanda uzun yıllar boyunca Jagger’la birlikte olan Pallenberg, rock dünyasında bir ikon olarak kabul ediliyordu. Pallenberg aynı zamanda Rolling Stones’un ilham perisi olarak tanımlanmıştı.

Pallenberg’in ölümü, sanatçının arkadaşı oyuncu Stella Schnabel tarafından sosyal medyada duyuruldu. Ölüm sebebi henüz bilinmiyor.

1944 Ocak ayında, o dönem Alman işgali altında olan Roma’da doğan Pallenberg’in babası İtalyan bir seyahat acentası sahibi ve oyuncu, annesi ise Alman bir sekreterdi. 16 yaşında Alman yatılı okulundan atılan Pallenberg, önce İtalya’da modelliğe başladı, sonra New York’a taşınarak devam etti. New York yıllarında Andy Warhol’un Fabrika’sında vakit geçirmeye başladı.

1965 yılında Pallenberg bir Rolling Stones konserine katıldı ve sahne arkasında geçmeyi başararak grupla tanıştı. Pallenberg önce grubun gitaristi Brian Jones ile ilişkiye girdi ancak ilişki, Pallenberg’in söylediğine göre şiddetli bir hal aldı. Jones’u Keith Richards için terk etti ve ikili Londra’ya yerleşerek üç çocuk sahibi oldu. Çift ilişkileri boyunca uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele etti ve 1980 yılında ayrıldı.

Pallenberg, Rolling Stones ile birlikte uzun yıllar geçirdi ve gruba varoluşuyla ilham verdi. Grubun “Sympathy for the Devil” şarkısının geri vokallerini sağladı ve Mick Jagger 1968 tarihli “Beggars Banquet” albümündeki yeniden düzenlenmiş kayıtlarda Pallenberg’in geri vokallerini kullandığını söyledi. İkili 1970 yılında Nicolas Roeg imzalı polisiya-drama film “Performans”ta birlikte rol aldı.

Pallenberg, “Barbarella” ve Marlon Brando ve Richard Burton’un başrolünde yer aldığı 1968 tarihli “Şeker Gibi” filminin de aralarında olduğu bir dolu filmde oynadı. 60’lı yaşlara geldiğinde sinema kariyerine devam etti, bu dönem Abel Ferrara’nın “Striptiz Hikayeleri” (2007) ve Harmony Korine’nin “Mister Lonely” (2207) filmlerinde tol aldı.

1994 yılında Central Saint Martins’te aldığı dört yıllık moda eğitimin ardından mezun oldu ve moda dünyasındaki kariyerine devam etti. Ancak sektörü “çok pis, çok kazıkçı, çok zor” olarak tanımladı. Pallenberg ayrıca bir anı kitabı yazmak istediğini ancak kitabın fazla “müstehcen” bulunduğunu söylemişti.

2008 yılında Guardian’dan Lynn Barber’a verdiği röportajda “Bir çok yayıncıyla görüştüm ve hepsi aynıydı” demişti. "Tek istedikleri müstehcenlikti. Ve herkes otobiyografiler yazıyor ve benim yazmamamın sebeplerinden biri de bu. Eğer genç ‘Posh Spice’ (Victoria Beckham’ı kast ediyor) bir otobiyografi yazıyorsa o zaman ben yazmak istemiyorum.”

Marianne Faithfull ölümünün ardından şöyle yazdı: “Anita eskiden bana eskiden bizim (ikimizin) Rolling Stones’dan çok daha ötede olduğumuzu söylerdi. Esprisi yapıyordu ve muhtemelen haklıydı.”

“İyi ve kötü zamanlarımız oldu ama şimdi sadece iyi zamanları hatırlıyorum. Bana çok şey öğretti, özellikle de uyuşturucuyu bıraktıktan sonra; çok güzeldi ve çok da eğlenceli. Elveda sevgilim, yolun açık olsun.”

Faithfull, aynı yıllarda müzik kariyerine başlamış ve Rolling Stones ile işbirlikleri yapmıştı. Kendi anı kitabında, Pallenberg’in tek başına bir kültürel devrime yol açtığını, Rolling Stones’un Pallenberg sayesinde bir pop yıldızından kültürel ikonlara dönüştüğünü söylemişti.

Pallenberg’in Richards ile iki çocuğu Marlon ve Angela hayatta kaldı, ikinci çocukları Tara ise 1976 yılında bebekken hayatını kaybetti.

Kaynak: The Guardian

 

 

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış