Prof.Dr. Güven Arsebük yarın son yolculuğuna uğurlanacak

Prof.Dr. Güven Arsebük yarın son yolculuğuna uğurlanacak

Türkiye’de arkeolojinin öncü isimlerinden, Prof.Dr. Güven Arsebük dün hayatını kaybetti. Arsebük’ün cenazesi yarın (19 Nisan 2017) Karacaahmet Şakirin Camisi’nden öğle vakti uğurlanarak Karacaahmet'teki aile mezarlığına defnedilecek.

1936 yılında İstanbul’da doğan Arsebük, Robert Koleji’nden mezun oldu ve buradaki edebiyat öğretmeni tarafından esinlenerek arkeoloji okumaya karar verdi. O dönemde İstanbul Üniversitesi’nde Klasik ve Prehistorya olmak üzere iki arkeoloji bölümü vardı. Arsebük 1962 yılında Prehistorya Bölümü’nden mezun oldu.

1963 ve 1964 yıllarındaki askerlik görevi sırasında, L.S.B. Leakey’in “Adam’s Ancestors: The Evolution of Man and His Culture” kitabını Türkçeye kazandırdı. Askerliğinden sonra bir yıl boyunca antropoloji, genetik, paleolitik, tarih öncesi ve etnoloji eğitimi almak için Tubingen Üniversitesi’ne gitti. 1966 yılında Türkiye’ye döndüğünde ise İstanbul Üniversitesi’ne profesör olarak atandı.

İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı’ndan emekli öğretim üyesi arkeolog Arsebük, 1988 – 1990 yılları arasında Türkiye’nin en eski Paleolitik buluntu yerlerinden İstanbul’daki Yarımburgaz kazılarında çalıştı. “Uzak Geçmişimize Dair Okumalar” gibi yazdığı  kitapların yanısıra, Amerikan Araştırma Enstitüsü, Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü ve Alman Arkeoloji Enstitüsü üyesiydi.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış