PJ Harvey ve Ramy Essam, Suriyeli mülteciler için bir şarkı yaptı

PJ Harvey ve Ramy Essam, Suriyeli mülteciler için bir şarkı yaptı

PJ Harvey, Mısırlı sanatçı Ramy Essam ile birlikte “The Camp” isimli, mülteci sorunlarına eğilen yeni bir şarkı yayımladı. Şarkının videosunda, foto muhabir Giley Duley’in çektiği, Lübnan’daki Bekaa Vadisi’nde yaşayan, yerinden edilmiş çocukların görüntüleri kullanıldı.

Cuma günü satışa sunulacak olan şarkıdan elde edilen tüm gelir, Bekaa Vadisi’nde faaliyet gösteren Beyond Association isimli sivil toplum örgütüne aktarılacak.

Güley Duley, şarkıyla ilgili yapılan basın açıklamasında şu söyleri söyledi:

“Lübnan’da yaşanan krizin boyutunu kavramak çok zor, 4 milyon nüfusu olan bir ülke şimdi bir milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor.  Ülkenin altyapısı sınırlarını zorluyor ve durum hiçbir yerde Bekaa Vadisi’ndeki kadar çaresiz değil. Bununla birlikte, burada bazı muhteşem organizasyonlar olağanüstü, etkili ve özverili çalışmalar yürütüyorlar ve benim belgelediğim sivil toplum kuruluşlarından hiçbiri beni Beyond kadar etkilemedi. Onların okullarını ziyaret etmek ve programlarına tanık olmak umudu görmek demektir ve bu da bizim desteklememiz gereken bir şey.”

Şarkıda PJ Harvey’e eşlik eden Ramy Essam, 2011’de Tahrir Meydanı’ndaki ayaklanmanın simge isimlerinden biri olmuştu ve şarkısını tüm dünya duymuştu. Essam, bu şarkıda Mısır Devrimi esnasında yaşadıklarından ilham aldığını söyledi: “Kavgalarla, dayakla, işkenceyle ve arkadaşlarımı kaybetmekle aşa çıktım.” Essam, Harvey ile ilgili şunları söyledi: “O, tanışmayı ancak hayal edebileceğim gerçek bir sanatçı ve mütevazı bir insan; ve şimdi onunla birlikte önemli bir dava için, insanlık için beraber şarkı söylüyoruz. PJ Harvey’le birlikte çalışmak bir onur ve çok ilham verici.”

Kaynak: The Pitchfork

 

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış