Oyuncular Sendikası: Ortaçağ karanlığına dönmeyi reddediyoruz!

Oyuncular Sendikası: Ortaçağ karanlığına dönmeyi reddediyoruz!

Oyuncular Sendikası, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadınların sahneye çıkmasının engellenmesi üzerine yaptığı basın açıklamasında bu duruma sebep olan yetkilileri istifaya davet etti. 

Dün akşam TBMM’de “Meclis Sohbetleri” kapsamında düzenlenen “Çanakkale Şehitleri Anma Gecesi” temsilinde, gösteriye bir saat kala, kadın oyuncuların sahnede yer alması engellenmiş ve kadınlar sahne kenarında durmaya zorlanmıştı. Bu talebin Meclis Başkanı İsmail Kahraman’dan geldiği iddia edilirken, BirGün gazetesine açıklamalarda bulunan tiyatro sanatçısı Övgü Özgürce yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Pazartesi gününden beri prova yapıyoruz. Gece 11 buçuğa kadar sürüyor. Dün de gösterimiz vardı. Öncesinde de prova aldık. Çok çalıştık. Gösteriye bir saat kala, herkes hazırlanmak üzereyken kadın oyuncuların sahne önünde yar almamasını, sahnenin yanında olmasını istediklerini belirttiler. Böyle bir şok atlatmış olduk ve bir karar vermek zorunda kaldık. Emri vaki oldu. Çok kısa sürede yeniden prova alıp yeni bir düzenleme ile gösterinin gerçekleşmesini sağladık.”

Korodaki kadın sanatçılardan birinin ağlayarak TBMM’yi terk ettiğini ifade eden Özgürce, sansüre uğrayanların sadece kadınlar olmadığını, sahneye yerleştirilmiş Mustafa Kemal fotoğraflarının da kaldırtıldığını söyledi.

Oyuncular Sendikası'nın açıklamada, “yapılan araştırmalar sonrasında olayın yaşandığı bilgisine ulaşıldığı” belirtilerek şöyle denildi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bu çağdışı müdahalenin sebebinin, hangi gerekçelerle bu müdahalede bulunulduğunun ve hangi yetkililer tarafından bu talimatın verildiğinin ivedilikle kamuoyuna açıklanması gerekmektedir.

1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren Mecliste, 2018 yılında kadınların sahnede yer alması engelleniyor! Bu vahim duruma sebebiyet veren tüm yetkilileri istifaya davet ediyoruz.

Başta kadın örgütleri olmak üzere, tüm meslektaşlarımızı ve sivil toplum kuruluşlarını hesap sormaya ve istifa çağrımıza katılmaya davet ediyoruz.”

Öte yandan, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın Meclis’te sahnelenecek bir tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkmasını engellediği iddiasını sordu.

Soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Gösteriden önce ‘acil toplantı’ ile kadın oyuncuların sahneye çıkarılmamasının kararlaştırıldığı, erkek oyuncuların sahnede oyunu sergiledikleri sırada kadın oyuncuların konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildiği, oyunun bitiminin ardından TBMM’den çıkartıldığı ileri sürülmektedir.

“Vedalaşan asker–anne koreografisinde kadınların erkeklere sarılmamasının istendiği, sahnedeki Atatürk büstünün ve fotoğraflarının da sizin talimatınızla kaldırıldığı iddialar arasındadır.”

CHP’li Yüceer, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a şu soruları yöneltti:

* Kadın oyuncuların sahneye çıkmalarının bizzat sizin tarafınızdan engellendiği iddiası doğru mudur?

* İddia doğruysa Çanakkale anmasında kadın oyuncuların sahneye çıkarılmama gerekçesi nedir?

* Gösteriden 1 saat önce yapılan “acil toplantının” konusu nedir?

* Gösteride kaç erkek, kaç kadın oyuncu yer almaktadır?

* Çanakkale Savaşı’nda Mücahide Hatice Hanım’ın, Nezahat Onbaşı’nın, Zeynep Mido Çavuş’un Mehmetçikle omuz omuza çarpıştığı tarih kaynaklarında yer almaktadır. Çanakkale Savaşı’nı konu alan bir oyunda kadının yok sayılmasının gerekçesi nedir?  

* 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığınız mesajda Çanakkale Zaferi’nin mimarı Atatürk’ü anmadığınız gerçeğinden hareketle, iddia edildiği üzere sahnedeki Atatürk büstü ve fotoğrafları da sizin talimatınızla mı kaldırılmıştır?

* Kadınlardan rahatsızlık duymanızın gerekçesi nedir?

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış