Oxford'da 'cinsiyet eşitliği için' sınavlara evde girme izni

Oxford'da 'cinsiyet eşitliği için' sınavlara evde girme izni

Oxford Üniversitesi, tarih bölümünün cinsiyet eşitsizliğini önleme amacıyla öğrencilere evlerinde sınava katılma hakkını tanıması sonrası, cinsiyetçilik suçlamalarıyla karşı karşıya.

Üniversitenin tarih fakültesinde okuyan öğrenciler, önümüzdeki dönemde beş final sınavından birine evlerinde girebilecek. Uygulamanın, istatistiklere göre erkek akranlarına göre yüksek eğitim kurumlarından dereceyle mezun olma ihtimali daha az olan kadın öğrencilere yardımcı olması amacıyla yapıldığı açıklandı.

Öte yandan, Liverpool Üniversitesi’nden önde gelen tarihçi Amanda Foreman, bu uygulamaya karşı çıkarak, kararın kadınları “ zayıf” olarak gösterme riski olduğunu söyledi.

“Genç kadın ve erkeklerin sınavlarda farklı performanslar göstermesinin, sınava girdikleri binayla bir ilgisi yok. Bence bu son derece iyi niyetli bir uygulama ve konuyu bu derece ciddiye aldıkları için onları alkışlıyorum. Ama uygulama çok rencide edici.”

“Genç kadınların, insanın endişe seviyesini yükselten bir sınav odasında oturma stresini kaldıramadığını söylemiş oluyorsunuz. Onların tabiatları gereği daha zayıf olduklarını ve bunu kaldıramayacaklarını düşünmüyorum. Kadınlar daha zayıf bir cinsiyet değildirler.”

Foreman, erkeklerin daha iyi performans göstermesinin cinsiyet steryotiplerinin bir sonucu olduğunu söyledi. Genç erkekler, toplumsal olarak risk almaya teşvik edilirken, genç kadınlara geleneksel olarak karar ve tavırlarında emniyette kalmaları ve uyumlu olmaları öğretiliyor.

“Dereceyle mezun olmak için taze ve yeni fikirlere sahip olmanız gerekir; risk alabilmek size bunu sağlar.”

Sunday Times’da yapılan bir habere göre, Oxford Tarih Bölümü en büyük cinsiyet eşitsizliğini görebileceğimiz kurumlardan biri.

Kimi öğretim üyeleri ise bu uygulamanın intihal riskini artırdığını ve cinsiyet eşitsizliğine dair uzun vadeli bir çözüm sunmak yerine, “yara bandı” işlevi gördüğünü düşünüyor.

Kaynak: Independent

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış