Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın risk altındaki arkeolojik bölgeleri bu haritada

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın risk altındaki arkeolojik bölgeleri bu haritada

Yakın zamanda hazırlanan yeni bir veri tabanı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın tehdit altındaki arkeolojik bölgelerini inceleme imkanı sağlıyor.

Petra, Eriha ve Biblos’un antik limanı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da risk altında olan yüzlerce arkeolojik bölgeden sadece üçü. Bu bölgelerde arkeolojik bölgelerin ne denli tehlike altında olduğunu kavramak oldukça zor; ancak yakın bir zaman önce Oxford, Leicester ve Durham Üniversiteleri tarafından kullanıcılarla paylaşılan bir veri tabanı, bölgedeki arkeolojik meseleleri kamunun gözünde bilinir yapmayı ve kültürel mirasa dair tehditlere karşı farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

İnternet ortamında paylaşılan Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da Tehlikeye Altındaki Arkeoloji (Endangered Archaeology in the Middle East and North Africa-EAMENA) Veri Tabanı, ciddi risk altında olan 20 binin üzerine arkeolojik bölgeyi listeliyor. Savaş dönemi çatışmalarında yaşanan tahribat bir tarafa, bu bölgeler aynı zamanda yağma, tarım faaliyetleri, boru hattı inşaatları, mülteci kampları, madencilik ve doğal erozyon gibi çeşitli sebeplerle de zarar görüyor. İngilizce ve Arapça dillerinde okunabilen veri tabanında dönemlere ya bölge tiplerine göre ya da sadece “sarkıt” gibi kelimelerle arama yapmak mümkün. Bunun yanında veri tabanındaki haritaya zum yaparak uydu görüntüleri de incelenebilir. Tüm bölgelerle risk seviyesi ve diğer bilgiler de mevcut.

İlk kez yapılmış bir çalışma olan EAMENA, araştırmacılar kadar arkeoloji meraklıları için de ilginç bir çalışma. Harita ve veri tabanı buradan incelenebilir.

Kaynak: Hyperallergic

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış