Nurhan Nur hayatını kaybetti

Nurhan Nur hayatını kaybetti

“Yılanların Öcü”, “Maden”, “Selvi Boylum Al Yazmalım” gibi Türkiye sinemasının önemli yapıtlarında rol üstlenen Nurhan Nur dün hayatını kaybetti. Nur’un cenazesi, yarın (28 Mart Salı günü), Üsküdar Şakirin Camii’nden öğle vakti uğurlanarak Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

14 Mayıs 1930 doğumlu, asıl adı Nur Gençsüer olan sanatçı 1950 yılı yapımı “Parmaksız Salih” filmiyle oyunculuğa başladı. “Bu Vatanın Çocukları”, “Düşman Yolları Kesti”, “Yılanların Öcü”, “Bozuk Düzen”, “Son Kuşlar”, “Yaprak Dökümü”, “Susuz Yaz”, “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Maden” gibi filmlerde yer aldı.

Nurhan Nur 1973 yılında verdiği söyleşide, sinemaya başlamasıyla geçen 23 yılı şöyle anlatmıştı: “Dünü dün gibi ama 23 yıl olmuş. 50 film çevirdim. Bence bu süre zarfında en büyük gelişme renkli filmlerde oldu. Bundan 5-6 yıl önce deneme olarak yapılan renkli filmler başarı kazanınca film şirketleri renkli filmlere yöneldiler. Bu durumdan memnun ve ümetvarım.”

Nurhan Nur, kısa bir süre de fotoroman yönetmenliği yapmıştı. Bu dönem için Nur ise aynı söyleşide söyle demişti:

“Hatırlarını kıramadığım dostlarım benim fotoroman rejisörü olmamı istedi. Bu teklif bana da cazip gelmiş olmalı ki, tereddütsüz kabul ettim. Bu işte hayli başarılı olduğu da zannediyorum.”

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış