Necmiye Alpay’ın davası 14 Şubat’a ertelendi

Necmiye Alpay’ın davası 14 Şubat’a ertelendi

Dilbilimci ve yazar Necmiye Alpay’ın bugün 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davası 14 Şubat 2017’ye ertelendi.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla nöbetçi yayın yönetmenliği yapan gazeteci, insan hakkı savunucusu ve siyasetçilere “terör örgütü propagandası” iddiasıyla açılan davalara bugün devam ediliyor.

Alpay’ın 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davası 14 Şubat 2017’ye ertelendi.

Alpay bugünkü savunmasında, " Propaganda amacıyla gazetede bulunmadım. Kampanyaya çok sayıda insan katıldı. İfade özgürlüğünü savunmak adına ben de kampanyaya katıldım. Ben bu davaları Voltaire davası olarak tanımlıyorum. Düşüncenize katılmasam da onu ifade edebilme hakkınızı ölümüne savunurum” dedi.

Alpay yargılandığı iki davanın da "ifade özgürlüğü savunuculuğuna dair" olduğunu dile getirerek "Kanuna dayanarak bana ceza verilemez" dedi.

Bugün aynı zamanda dilbilimci, yazar ve Özgür Gündem gazetesinin tutuklanan Yayın Danışma Kurulu üyesi Necmiye Alpay’ın 70. doğum günüydü.Alpay'ın doğum günü Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde kutlandı.

İstanbul Adliyesi önünde toplanan Necmiye Alpay'ın dostları, Ferhat Tunç'un seslendirdiği Ahmet Kaya'nın "Doğum Günü" şarkısı eşliğinde pasta kesti.

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış