Nasıl bir sarhoşsunuz: Hemingway’den Mr. Hyde’a 4 tip sarhoş

Nasıl bir sarhoşsunuz: Hemingway’den Mr. Hyde’a 4 tip sarhoş

Arkadaşlarınızla bara gittiniz ve hepiniz aynı miktarda içki içtiniz; ancak, arkadaşlarınızdan biri kontrol edilemez bir biçimde kıkırdarken, diğeri bir grup yabancıya komik hikayeler anlatıyor, bir diğeri güvenlikle kavga çıkarmaya çalışıyor, diğeri ise sanki o kadar shot’ı kendi atmamış gibi barmenle sohbet ediyor. Merak edersiniz, nedir bu olay?

Merakınızı gidermek için, bilim yardımınıza koşuyor. Columbia’daki Missouri Üniversitesi psikoloji araştırmacıları bir çalışma yayımlayarak sarhoşluğun belirgin biçimlerine dair genel geçer bilgiye mantıklı ve bilimsel olarak kanıtlanmış kanılar getirdiler. 374 lisans öğrencisinin dahil olduğu çalışma edebiyat ve popüler kültürden yola çıkarak dört tip sarhoş belirledi: Mary Poppins, Ernest Hemingway, Çatlak Profesör ve Mr. Hyde.

İlk ve en büyük grup, yüzde 40 ile Ernest Hemingway. “Felaket miktarlarda viskiyi sarhoş olmadan içebilmesiyle” övünen meşhur yazardan ismini alan Hemingway’ler, çalışmanın ileri sürdüğüne göre büyük bir kişilik değişikliği göstermeden ayıklıktan sarhoşluğa geçebiliyorlar.

Buna zır olarak Mary Poppins tarzı içenler, tıpkı 1964 tarihli filmdeki karakter gibi “neredeyse her açıdan mükemmel” karakterlere dönüşüyorlar. Halihazırda zaten dışa dönük insanlar olan bu kişiler alkol aldıklarında bir biçimde daha tatlı ve mutlu insanlara dönüşüyorlar.

Bunun ardından 1996 tarihli filmde Eddie Murphy tarafından canlandırılan Çatlak profesör geliyor. Çalışmanın iddiasına gündelik yaşamlarında içe dönük olan göre bu insanlar, içki içtiklerinde daha frapan ve sosyal yönlerini göstermeye yatkın oluyorlar.

Son olarak ise, Mr. Hyde’lar: yani “alkolün etkisiyle çok daha sorumsuz, daha az entelektüel ve daha düşmanca davranan insanlar.”

Çalışmanın yazarları, bu kategorilerin ilerleyen dönemlerde kişiye göre bağımlılık tedavisinde kullanılmasını umduklarını açıkladı. Bu sırada sizler de bu sonuçları, Çatlak Profesör arkadaşınızın bardaki sarışınla flört etmek için kaç biraya ihtiyaç duyduğuna yönelik iddialar başlatmakta kullanabilirsiniz.

İngilizce yazılmış çalışmanın detayları burada incelenebilir.

Kaynak: Time

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış