Naomi Klein’dan yeni bir direniş manifestosu: ‘Hayır Demek Yetmez’

Naomi Klein’dan yeni bir direniş manifestosu: ‘Hayır Demek Yetmez’

Kanadalı aktivist, yazar ve gazeteci Naomi Klein, Trump yönetimiyle ilgili bir kitap yayımlayacağını açıkladı. Trump’ın şirketleştirilmiş bir siyasi kontrol tarafından başa getirildiğini ve eylemliliğin artmasının Trump politikalarına karşı direnişte kullanılabileceğini söyleyen Klein’ın yeni kitabının ismi “No Is Not Enough” (Hayır Demek Yetmez).

Yazarın açıklamasına göre, henüz iki ay önce yazmaya başladığı ve Haziran ayında yayımlanması planlanan kitap, yazarın şimdiye kadar en hızlı yazdığı kitap olacak.

Klein, kitaplarını yazarken yazım ve araştırma sürecine yaklaşık beş yıl harcadığını ancak bu sefer acilen bir kitap yazmanın ve yaklaşık yirmi yıldır üzerine çalıştığı fikirlerin bağlamına Trump’ı koymanın önemli olduğunu düşündüğünü söyledi.

Klein “Emsalsiz sayıda insan sosyal hareketlerle ve siyasetle ilişkileniyor ki bu da Trump’ın sağladığı bir umut ışığıdır” dedi.

“Bunaldığımız haber yaylım ateşinden geri çekilip, buraya nasıl geldiğimizi, ne bekleyebileceğimizi, işlerin nasıl kötüleşebileceğini ve stratejik olarak işlerin nasıl iyiye gidebileceğini düşünmek önemli.”

Kitap aynı zamanda bir eylem manifestosu olarak öne sürülecek. Klein kitabın esin kaynağının son beş yılda aktivist gruplara dahil oluşu ve özellikle de “Leap Manifesto” isimli kitabı için yaptığı çalışmalar olduğunu söyledi. Henüz Türkçede yayımlanmayan “Leap Manifesto”, Kanada’nın fosil yakıt kullanımını kalıcı bir biçimde değiştirmesi için bir tasarı sağlamıştı.

Klein’ın kitabı yazarken en önemli motivasyonu, Trump'ın bir sapma değil, kendisinin deyimiyle “yıkıcı trendler”in kaçınılmaz zirve noktası olduğu görüşü. Yıkıcı trendlere Trump da dahil ancak, Bill Gates ya da Clinton Vakfı gibi örneklerine solda da rastlamak mümkün.

Klein “Bu zincirleri daha önceki kitaplarımda, ABD başkanının bir insan markası, ailesini bir yan marka olarak kabul edebileceğimizi ve kişisel kimliğini kurumsal kimliğinden asla ayırt edemediğimizi anlamak için irdelemiştim” dedi. “Ancak bu geriye gidiş durumundan panik olmadığımız sürece stratejik düşünebiliriz.”

2014 yılında yazdığı ve Agora Kitaplığı tarafından Türkçede basılan son kitabı “İşte Bu Her Şeyi Değiştirir”de Klein, kontrol edilemeyen kapitalizmin, yıkıcı iklim değişikliğinin temel sebebi olduğunu tartıştı. Klein bu kitabın kemer sıkma politikaları, ırkçılık, şirketleştirilmiş dünya, iklim değişikliği ve petrol fiyatlarının önemiyle, Trump’ın fosil yakıt çılgınlığını desteklemekteki kararlılığı arasında benzer hayati bağlantıların kurabileceğini söyledi.

Klein “No Is Not Enough”ın daha farklı tarzda bir kitap olduğunu ve çok farklı tarzda bir hareketi şekillendirmeyi deneyeceğini söyledi. Klein bir yandan Trump’ın seçilmesini sağlayan etkenleri araştırırken bir yandan da Trump yönetimin kendi ajandasını yürütmek için bilinçli olarak yaratacağı, gelecekte bekleyebileceğimiz krizleri öngörecek.

Klein “Beni endişelendiren ve harekete geçiren, böyle bir anda, bir sürü insan siyasetle ilişkilenirken (çoğu hayatlarında ilk kez), en düşük ortak payda analizinden gelen birlik bayrağının bir cazibesinin olması; hepimiz Trump’tan hoşlanmadığımız konusunda hemfikiriz” dedi.

“Birleşmek harikadır ancak şayet birleştirici olan tek şey Trump karşıtı direniş olursa sonunda yine Trump öncesinde olduğumuz yere döneriz ki bu Trump’ı üreten noktadır. Daha derin bir analizle sonuca ulaşmalıyız.”

Kaynak: The Guardian

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış