Murat Germen’den yeni sergi: ‘Bulut’

Murat Germen’den yeni sergi: ‘Bulut’

Murat Germen’in 13 Mart’ta açılacak “Bulut adlı sergisinde, yıllardır birnlük tutar gibi biriktirdiği, danın yüceliğini ve güzelliğini yansıtan fotoğrafları yer alacak. Bozlu Art Project Nişantaşı’ndaki sergi 21 Nisan’a kadar görülebilecek.

“Sakla samanı gelir zamanı” şüncesiyle yıllardır bulut fotoğrafı biriktirdiğini ifade eden Murat Germen, yeni sergisinin oluşum sürecini şöyle anlatıyor: 

Belki beklemeli ve daha sonra ortaya çıkarmalıydım bunları; iyice olgunlaştıktan sonra… İnsan yapısı ‘şey’lerin üsme hücum edercesine çoğalması,z ve katı çizgilerin hâkimiyeti, hapsolmuşluk, kent yaşamındaki kısır didişmeler ve hırslar beni bunla erken, erken bir dönemde paylaşmaya itti” 

Sergide yer alan çalışmalar, tecrübeli bir fotoğrafçının yıllar boyunca, fark coğrafyalardaki seyahatleri esnasında tanıklık ettiği, danın belki de en etkileyici ve değken görselliğini oluşturan bulutlara odaklanıyor. Germenin mimarlık ve kent plancılığı birikiminin hissedildiği fotoğraflan aksine, izleyiciyi sanatçının bka bir yönüyle buluşturan bu çalışmalar bizleri kzüne bakmaya davet ediyor. 

Germen sergiyi şöyle özetliyor: “…bulutlar, önünde çakılı kaldığım nadir olgulardan biri; hayatın telâşından alıp koparan fazla bir şey kalmadı artık. Hava, Nâzım’ın deyişiyle kuun gibi ır! Yükselmesi gerekenler alçalıyor, alçalma gerekenler yükseliyor. Doğa ise vakurla izliyor sanki olan biteni, bulut hafifliğinde ama gerektiğinde yıldırım gücünde.

Murat Germen’in Bulut adlı sergisi, 13 Mart-21 Nisan 2018 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda izlenebilir.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış