MÜGSF Uluslararası Öğrenci Trienali: Geçicilik - Farklar ve Ötesi

MÜGSF Uluslararası Öğrenci Trienali: Geçicilik - Farklar ve Ötesi

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (MÜGSF) Uluslararası Öğrenci Trienali bu yıl yedinci kez düzenlendi. İlki 1997 yılında gerçekleştirilen trienal, üç yılda bir haziran ayının ilk haftasından yaklaşık temmuz ayının ortasına dek hem Türkiye’den hem de dünyadan sanat- tasarım öğrencileri ve kurumlarını bir araya getiriyor. Bu yıl “Geçicilik – Farklar ve Ötesi / Temporality-Differences and Beyond” başlığıyla gerçekleştirilen trienal, sanatçı ve tasarımcıların yeryüzünün savuran rüzgârında kendi yörüngelerinde kalarak, olan biten içinde nasıl var olduklarını gösteren üretimleri yan yana getirdi. Bu bağlamda trienal’de gösterilen işler, geçiciliğin farkında olan ve farkları sahiplenen bir dünyanın hayalini kuruyor. 

Günümüz sanat ve tasarım alanında uluslararası düzeyde verilen eğitimin sonuçlarını görmek ve bunları bu trienale aracılığıyla paylaşmak MÜGSF’nin 20 yıla yayılan trienal sergilerini önemli kılıyor. Öte yandan farklı ülkelerin sanat ve tasarım fakültelerinden gelen öğrencilerin işlerini bir arada görmek yeni üretimin biçim içerik ilişkisinde geldiği noktayı karşılaştırmak, değişmek ve dönüşmek için önemli. Sanat ve tasarım alanında yeni ve genç üretimlerin uluslararası düzeyde gösterildiği trienal, devamlılığını kanıtlamış, oldukça yoğun bir üretim alanı. Geçicilik – Farklar ve Ötesi / Temporality-Differences and Beyond” üst başlığı ile 7. Trienal’de, 6.Trienal’de olduğu gibi pek çok atölye çalışması gerçekleşti ve tüm yıla yayıldı. Ayrıca yine bu trienal’de bir öncekinde olduğu gibi öğrencilerin aktif katılımları büyük rol oynamakta. Fakülte öğrencilerinin aktif olarak tirenal’in hem hazırlık sürecinde hem de sonrasında yer alması da mezun olduktan sonra sanat ve tasarımın farklı alanlarında çalışmaya başlayacak gençler için önemli bir deneyim.

Kente yayıldı

7. Trienal’de 39 ulusal ve uluslararası atölye yer aldı. Yıl içinde tamamlanan atölyelerin yanı sıra haziran ayının ilk haftası boyunca devam eden atölyeler de oldu. Fakültenin Acıbadem kampüsü başta olmak üzere çeşitli mekânlarda ve online ortamda  gerçekleşen atölyelerin bazıları şöyle: “Yerellik ve Küresel Söylemeler/ “Locality and Global Discourses”, “Mannheim-İstanbul”, “Breaching the Surface: Subculture of Mannheim”,”Sanatçı Günlükleri”, “Doğa ile Temas”, “BIOStrüktür”, “Faces of Berlin”, “Elden Ele”, “Alternatif Fotoğraf Baskı”, “Kentli Göçebeler İçin Tasarım / Design For Urban Nomads”, “Screen and Print Hackfest: Image and storytelling in printed textiles and surface pattern”, “İstanbul Sokak Simidi için Tasarım Atölyesi”, “7 Nolu Atölye”, “Farklı Distopyalarda Karakter Tasarımları ve Ötesi”, “Kenti deneyimlemek / Benim için kent …”, “Örtü”, “Strangely familiar: Imagined Cities”, “3 Boyutlu Baskı ile Mobilya Tasarımı”...

Bu yıl trienal’e, geçtiğimiz trienal’de olduğu gibi kente yayılıyor demiştik: MÜGSF’nin Acıbadem’deki galerisi dışında, İstanbul’da sanat ve tasarımın takip edildiği önemli merkezlerinde sergiler devam ediyor. Sultanahmet’te bulunan Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Galerisi’nin yanı sıra Art On İstanbul, Derinlikler Sanat Merkezi, Kare Sanat Galerisi, Russo Art Gallery Istanbul, Kadıköy Belediyesi Gençlik Merkezi ve Kadıköy Belediyesi Yel değirmeni Sanat Merkezi trienal’e ev sahipliği yapan mekânlar.

Çok yol kat etti

1997’de ilk trienal’in gerçekleştiği tarihten bu yana etkinlik yıllar içinde çok yol kat etti. 6. Trienal’in gerçekleştiği 2013 yılı önemli. Zira Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın’ın girişimiyle daha önceki yıllarda sergi, sempozyum ve kısa filmden oluşan trienal’e “atölye” etkinlikleri eklenerek, tüm akademik yıla yayılmış. Ayrıca trienal’in kente yayılması ve öğrencilerin de dinamik bir şekilde tüm sürece dahil olması Ilgın’ın getirdiği yenilikler arasında yer almakta. Trienal’in uluslararası katılımı da yıllar içinde artmış. 7. Trienal’e katılan 42 kurum ile birlikte bugüne kadar trienal 59 ülkeden 172 kurumu ağırlamış.

MÜGSF Dekanı Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın, 7.Uluslararası Öğrenci Trienali’nin kente yayılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “İlk kez 6. Trienal’de başlattığımız trienal’in kente yayılmasının en önemli katkısı, sanat ve tasarımla yakından ilgilenen, yeni ilgilenmeye başlayan, tesadüfen oradan geçen ya da ilgilenmeyen, kısacası toplumun pek çok farklı yapıdaki bireyine ulaşabilmek, bağ kurmak, düşündürmek, sorgulatmak, paylaşmak, davet etmek oldu.”

Trienal’in ulusal ve uluslararası düzeyde kente yayılarak genç üretimi kitlelere yayması bu yıl 7. kez düzenlenen bu etkinliğin sürdürebilirliğine katkısı olduğu gibi kentliyle temas konusunda da önemli bir adım. Hem ev sahibi kurum MÜGSF’yi hem de trienal’e dahil olan diğer kurumları tanımak için önemli bir fırsat. Öte yandan trienal kapsamında sergiler, atölye çıktılarından oluşan sergiler ve kısa film gösterimi, bir yandan birbirini tanımayan pek çok öğrenci ve eğitmen için önemli bir iletişim ağı öte yandan da genç üretimini nerede olduğunu görmek için önemli bir alan.

Bu trienal’i pek çok etkinlikten farklı kılan; etkinliğin varoluş nedeni olan öğrencilerin ve yeni mezunların trienal’in planlama ve uygulama süreçlerine aktif olarak dahil olmaları. Bu bağlamda bu yıl trienal’in kimlik, logo, web ve tüm grafik tasarımlarını yeni mezun Burak Tığlı yapmış. Yine yeni mezun Ahmet Erdem Şentürk ise trienal web sitesinin uygulamasını yapmış.

Sanatçı Günlükleri

7. Tirenal’in dikkat çekçi atölye çalışmalarında biri de “Sanatçı Günlükleri”. Geçtiğimiz 6. Trienal’de de aynı atölyenin liderleri olan öğrenciler, Barış Koca ve Soner Emanet, mezun olduktan sonra trienal^i takip etmeye devam etmişler ve 7. Trienal’de de aynı projenin devamının yürütücülüğünü bu kez hocalarının meslektaşları olarak yapmışlar. Yaklaşık 150 katılımcı olduğu atölyenin bitiminde ortaya çıkan günlükleri Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi Galerisi’nde izleyebilirsiniz.

Trienal’in öğrenciyle etkileşim ve bağı, sadece bir haftaya değil tüm yıl yayılan heyecanı ve bu heyecanı kentle paylaşması 20 yıl önce başlamış bu etkinliği gün geçtikçe ileriye taşıyor. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin uluslararası sanat ve tasarım eğitimi veren kurumlarla iletişim ve dostluğunu pekiştirmesi ve geleceğin genç sanatçı ve tasarımcıları için uluslararası bir platformda yer almalarına katkı sağlaması da kurumun Bauhaus’a dayanan geleneğini güncel olanla birleştirmesinin en verimli kanıtı. 

Sanatlararası iletişime ve coğrafyalar arası farklılıklara yeni dokunuşlar kazandıran MÜGSF’nin Acıbadem’deki kampüste yer alan sergisini ve kent yayılan sergilerini görmek için aşağıdaki tarihleri not edin. 

7. Uluslararası Öğrenci Trienali ile ilgili haberleri aşağıdaki adreslerden takip edebilirsiniz.

url: http://triennial.marmara.edu.tr 

facebook: https://www.facebook.com/mugsf.muffa.triennial/

instagram: muffa_triennial   

twitter: muffa_triennial

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu ve Ana Galeri, Acıbadem

Tarih/Date: Açılış/Opening: 12 Haziran 2017/June 12, 2017 

Saat/Time: 14:00/2:00 p.m.

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Galerisi, Sultanahmet

Tarih/Date: Açılış/Opening: 12 Haziran 2017/June 12, 2017

Saat/Time: 18:30/6:30 p.m.

Russo Art Gallery Istanbul, Boğazkesen Cad. 21/A, Tophane 34425, Istanbul

Tarih/Date: Açılış/Opening: 13 Haziran 2017/June 13, 2017 

Saat/Time: 18:00/6:00 p.m.

Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi, Acıbadem, Nazifbey Sk. No:15, 34718 Kadıköy/İstanbul

Tarih/Date: Açılış/Opening: 14 Haziran 2017/June 14, 2017 

Saat/Time: 15:00/3:00 p.m.

Kare Sanat Galerisi, Abdi İpekçi Cad.  Ada Apt. No:22/8 K:2 Nişantaşı / İstanbul

Tarih/Date: Açılış/Opening: 14 Haziran 2017/June 14, 2017 

Saat/Time: 18:00/6:00 p.m.

Art On İstanbul, Meşrutiyet Cd. Oteller Sk. Harif Binası No.90, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Tarih/Date: Açılış/Opening: 15 Haziran 2017/June 15, 2017 

Saat/Time: 18:00/6:00 p.m.

Derinlikler Sanat Merkezi, Teşvikiye, D:1 34440, Hacı Emin Efendi Sk. No:72, 34365 Şişli/İstanbul

Tarih/Date: Açılış/Opening: 16 Haziran 2017/June 16, 2017 

Saat/Time: 18:00/6:00 p.m.

Kadıköy Belediyesi Yel değirmeni Sanat Merkezi, Rasimpaşa Mahallesi, İskele Sk. 41-43, 34716 Kadıköy/İstanbul

Gösterim seansları 10.30-12.30 / 14.00-16.00

 

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış