Mississippi’de ‘Bülbülü Öldürmek’ kitabı müfredattan çıkarıldı

Mississippi’de ‘Bülbülü Öldürmek’ kitabı müfredattan çıkarıldı

Mississippi’nin Biloxi şehrinde öğrenim gören ortaokul öğrencileri Harper Lee’nin Amerika’nın güneyindeki ırk ve ırkçılık sorununa değinen eseri “Bülbülü Öldürmek”i sadece ailelerinden izin almak şartıyla okuyabiliyor.

Sun Herald gazetesinin haberine göre okul yönetiminin kitabı sekizinci sınıfların müfredatından kaldırma nedeni “insanları rahatsız hissettiren ögeler içermesi”.

Bir okurun Sun Herald’a gönderdiği e-mailde kitabın müfredattan kaldırılmasının nedeninin “zenci” (nigger) kelimesinin kullanılıyor oluşu. Kitap hakkında şikâyetlerini bildiren bir ebeveyn öğrencilerin kelimeyi gördüklerinde kahkahalarla güldüklerinin altını çiziyor ve ekliyor “Zenci kelimesi her geçtiğinde öğrencilerin kahkahalarla güleceği bir kitap yerine o çağı ve çağın dehşetini öğretecek daha iyi bir yol bulunamaz mı? Tüm öğrencilerin bu kitabı okuması zorunlu olmamalı. Benim çocuğum sınıfta bu tür davranışlara tanık olmamalı.”

Okul idarecilerinden Arthur McMilan kitabın müfredattan kaldırılmasına karşın öğrencilerin okumakta serbest olduğunu vurguluyor ve ekliyor: “‘Bülbülü Öldürmek’ yasaklanmadı. Öğrencilerin elinden alınmadı, hiçbir okul kuralı çiğnenmedi ve öğrencilerimiz kitabı okumaya, üzerinde inceleme yapmaya devam ediyorlar.”

Okul müdürü Scott Powell ise sekizinci sınıf öğrencilerinin velilerine gönderdiği mektupta öğretmenlerin ilgilenen öğrencilere hem belirli sıklıkla düzenlenen derslerde hem de diledikleri zaman katılabilecekleri okul sonrası derslerde kitap hakkında derinlemesine inceleme yapma şansı tanındığını belirtti.

‘Irksal adaletsizlikle mücadele sürüyor’

Biloxi ve Amerika’nın diğer birçok şehrinde de uygulanan bu karar büyük bir yankı yarattı ve dünya çapında haber başlıklarına konu oldu.

Mississippi İnsan Hakları Birliği’nin yetkili müdürü Jennifer Riley Collins “Günümüzde bile ırksal adaletsizliklerle mücadele ettiğimiz Mississippi’de öğrencilerin ‘Bülbülü Öldürmek’te işlenen temalarla tanışması elzemdir” açıklamasında bulundu.

“Büyük edebiyat eserleri bizi rahatsız ediyor. Düşünme sistematiğimizi değiştiriyor, kalıplaşmış yargılarımızı analiz etmeye zorluyor bizi.”

Mark Twain’in kaleme aldığı klasik edebiyat eseri “Huckleberry Finn’in Maceraları” da teması, kullandığı dil ve “Zenci Jim” (Nigger Jim) karakteri sebebiyle benzer tartışmaların konusu haline gelmişti.

Harper Lee geçtiğimiz yıl “Tespih Ağacının Gölgesinde” adlı son romanını yayımladıktan sonra 89 yaşında hayata gözlerini yumdu. “Tespih Ağacının Gölgesinde”, “Bülbülü Öldürmek”te karşımıza çıkan olayların sonrasında gelişenleri ve modern okurların rahatsız edici bulabileceği ırk sorunlarını ele alıyor. 

Kaynak: The Guardian

Çeviri: Gökçen Sena Duman

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış