Met Gala’daki çıplak performans sanatçısı gözaltına alındı

Met Gala’daki çıplak performans sanatçısı gözaltına alındı

1946 yılından beri her sene New York’taki Metropolitan Müzesi Kostüm Enstitüsü yararına düzenlenen Met Gala, bu yıl 1 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Bir Rus sanatçı, çıplak ve saydam bir kutunun içine hapsolmuş halde, ünlülerin yürüdüğü kırmızı halıda bir performans gerçekleştirdi.

Rus sanatçı polis tarafından gözaltına alındı ve şimdi kamusal alanda teşhir, devlet idaresine mukavemet, haneye tecavüz ve genel ahlâka aykırı davranış suçlamalarıyla karşı karşıya.

Sanatçı Fyodor Pavlov-Andreeviç’in sosyal medya hesabından paylaştığı videoda hem performans, hem çevrediklerin tepkisi hem de polis ve güvenlik görevlilerinin tavrı görülebiliyor.

Bu çalışma, sanatçının daha önce Venedik Bienali, São Paulo Bienali, Moscova’daki Garage Güncel Sanatlar Müzesi’nin yeni binasının açılışı gibi meşhur sanat etkinliklerinde gerçekleştirdiği beş parçalık Foundling (Terk Edilmiş Bebek) performans serisinin bir parçası olarak yapıldı. Serinin diğer ayakları da tutuklanmayla sonuçlanmıştı.

Sanatçının arkadaşlarının sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlara göre, halen gözaltında bulunan Pavlov-Andreeviç yargılamanın başlamasını bekliyor. Paylaşımda “Şayet kutunun akıbetini merak eden varsa, o da tutuklu” ifadesi yer aldı. “Sonuç itibariyle, kutu beş performansta da kullanıldı ve epey bir dünya turu yaptı.”

Kaynak: The Art Newspaper

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış