Meltem Cumbul: Güçlüleri tutup zayıfları hor görenle el sıkışmayı reddediyorum

Meltem Cumbul: Güçlüleri tutup zayıfları hor görenle el sıkışmayı reddediyorum

Uluslararası Adana Film Festivali’nin dün akşam düzenlenen ödül töreninde “Buğday” filmiyle Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan Semih Kaplanoğlu sahneye çıktığında, gecenin sunuculuğunu yapan Meltem Cumbul, Kaplanoğlu’nun kendisine uzattığı elini havada bıraktı ve yönetmene sırtını döndü. Olaya izleyiciler arasındaki oyuncu Caner Cindoruk tepki gösterirken, Kaplanoğlu sosyal medyadan bir açıklama yaparak “Adana Film Festivali'nde sahnede maruz kaldığım kabalığın ardından bizi yalnız bırakmayan sanatseverlere ve dostlara teşekkürler…” dedi. 

Bunun üzerine Meltem Cumbul da sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla Kaplanoğlu’nun elini neden sıkmadığını şu sözlerle açıkladı:

“Eşitler arası bir selamlaşma ve yakınlaşma ritüeli olan el sıkışmayı; kendinden olmayanları ötekileştirenle, fakiri zengine böldürenle, güçlüleri tutup zayıfları hor görenle yapmayı reddediyorum. Yüreğime ve sevgiye düşman olanla, gözlerim ve ellerim dost olamaz.”

Semih Kaplanoğlu, Gezi Direnişi'ne karşı tavır almış, bu yönde açıklamalar yapmıştı. Öte yandan 2010 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde yönetmen Emir Kusturica’nın katılmasını gerekçe göstererek “Bal” filmini festivalden çekmişti.

Ödül, direnenlere

Dün düzenlenen törende ayrıca, festivalde “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü” alan Başak Köklükaya, ödülünü “onuruyla yaşamak için direnenlere” adadı.

Adana Film Festivali ödül töreni, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla düzenlendi. “İşe Yarar Bir Şey” filmindeki performansı nedeniyle “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü almaya hak kazanan Başak Köklükaya, konuşmasında “Bu önemli ve güzel ödülü hâlâ direnmekte olan, onuruyla yaşamayı seçen, onuruyla yaşamak için direnenlere ithaf etmek istiyorum” dedi.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış