Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın istifası için imza kampanyası

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın istifası için imza kampanyası

Kadın oyuncuların Meclis’te sahneye çıkmasının engellemesine tepkiler devam ediyor. Meslek örgütleri, birçok oyuncu ve siyasinin tepkileri sürerken, olaydan sorumlu tutulan Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın istifası için imza kampanyası başlatıldı. İnternet üzerinden başlatılan kampanyanın metninde “Kadınlar olarak hayatın her alanında vardık, varız, var olacağız. Hiçbir erkek aklı; ister muhafazakar, ister sözde demokrat, bu varlığı yok edemeyecek. Sahnelerdeki cesaretimiz Afife Jale’den, Meclis’teki varlığımız 100 yıllık kadın mücadelesinden geliyor” denildi. 

Oyuncu Tilbe Saran tarafından başlatılan kampanyaya kısa sürede birçok kişi destek verirken, TBMM ve Başbakanlık’a hitaben yazılan metinde “Şu bilinmelidir ki, hiçbir erke, erkeğe bırakılacak hayatlarımız yok. Sahnede, iş yerinde, sokakta, her yerde kadınlar bu hayatın başrolünde!” ifadeleri yer aldı. Kampanya metni şöyle:

TBMM’de dün sahnelenen “Çanakkale Şehitleri Anma Günü”nde Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın kadın sanatçıların sahneye çıkmaması talimatı vermesi üzerine sahneye çıkmalarının engellenmesi, dün ve bugün kamuoyunun gündemine oturmuştur.

Kadınlar olarak hayatın her alanında vardık, varız, var olacağız. Hiçbir erkek aklı; ister muhafazakar, ister sözde demokrat, bu varlığı yok edemeyecek. Sahnelerdeki cesaretimiz Afife Jale’den, Meclis’teki varlığımız 100 yıllık kadın mücadelesinden geliyor. 

Şu bilinmelidir ki, hiçbir erke, erkeğe bırakılacak hayatlarımız yok. Sahnede, iş yerinde, sokakta, her yerde kadınlar bu hayatın başrolünde!! Kadın dayanışması ile, haklarımızın geri alınmasına asla izin vermeyeceğiz.

Türkiye halkının iradesini temsil etmesi gereken meclisimizde uygulanan kadına sahne yasağını; gericiliğin ve eşitsizliğin en cüretkar ve resmi ağızdan saldırısı olarak değerlendiriyor, bu yasağı koyan Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın bu görevinden derhal istifa etmesini talep ediyoruz.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış