Mardin'deki kilise ve manastırları Diyanet İşleri'ne tahsis eden karar iptal edildi

Mardin'deki kilise ve manastırları Diyanet İşleri'ne tahsis eden karar iptal edildi

Mardin'in Büyükşehir Belediyesi statüsüne alınmasından sonra kurulan Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu'nun 2014 yılında aldığı ve Süryaniler'e ait çok sayıda kilise ve manastır tahsisini Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılmasını öngören kararı iptal edildi. Pazartesi günü alınan karar ile Diyanet İşleri Başkanlığına yapılan tahsis işlemi iptal edilirken, sorunun kesin çözümü için yasal değişikliğin şart olduğu ve bu değişiklik yapılana kadar mevcut durumun geçerli olduğu belirtildi.

Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, böyle bir karar alındığını doğrularken, durumun kendileri açısından çözülmediğini ve söz konusu malların vakfa devrinin yapılması gerektiğini söyledi.

Mor Gabriel Manastırı Vakfı 25 Haziran'da yazılı bir açıklama yaparak “Kilise ve manastırlarımız, tarihinin en zorlu hukuki sürecini yaşıyor" demişti.

Konunun kamuoyunda tartışılması ve özellikle kilise ve manastırların tahsisinin Diyanet İşleri Başkanlığı'na yapılması üzerinde gelen tepki ve eleştiriler üzerine Mardin Valiliği Devir Tasfiye Paylaştırma Komisyonu’nun düzenlediği Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün'ün de bulunduğu toplantıda, 2014'te alınan karar iptal edildi.

Kaynak: T24

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış