Man Booker ödülü David Grossman’ın

Man Booker ödülü David Grossman’ın

Man Booker edebiyat öüdlü, dün gece düzenlenen törende “A Horse Walks Into a Bar” adlı eseriyle yazar David Grossman’a ve İngilizce çevirmeni Jessica Cohen’e sunuldu. Kitapları otuzun üzerinde dile çevrilen yazarın ödüle değer görülen metni “A Horse Walks Into a Bar”, Türkiye’de Siren Yayınları tarafından, Aylin Ülçer’in çevirisiyle yayımlanacak. David Grossman’ın “Korku ve Nefret Arasında” adlı eseri daha önce Varlık Yayınları’nca basılmıştı.

Grossman, bu kısa romanında gece kulübünde sahne alan bir komedyenin ekseninde sert ve duygusal bir yüzleşme öyküsü anlatıyor. 

Man Booker International jürisinin başkanı Nick Barley ödülle ilgili “David Grossman, hassas bir denge gözettiği bu romanda göz kamaştırıcı bir iş çıkarmış. Yazarın üslup açısından kullandığı cesur tercihler, duygusal anlamda aldığı riskler bizi çok etkiledi: Yazı sanatının bu nadide örneğinde her cümle, her sözcük ayrı önem taşıyor” dedi.

Grossman, Kudüs yakınlarında yaşıyor ve edebiyatçılığının yanı sıra barış aktivisti olarak tanınıyor. Grossman’ın İsrail-Filistin savaşını ele aldığı romanı “Ülkenin Sonuna”, önümüzdeki aylarda Dilek Şendil’in çevirisiyle, yine Siren Yayınları tarafından basılacak.

Man Booker International 2005 yılından beri veriliyor. 2015’e değin eserleri İngilizce olarak yayımlanmış bir yazarın tüm yapıtlarının göz önünde bulundurulması suretiyle verilirken bugün, 50 bin sterlinlik bu ödül, artık yazar ve İngilizce çevirmen arasında paylaştırılıyor. 

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış