Londra’da süfrajetlere tarihi bir saygı gösterisi

Londra’da süfrajetlere tarihi bir saygı gösterisi

Gillian Wearing, Londra’daki Parlamento Meydanı’na dikilmesi için bir heykel yapması için görevlendirilen ilk kadın oldu. Wearing, Birleşik Krallık’ta kadınların oy hakkı kazanması için mücadele eden süfrajet Millicent Fawcet’in bir anıtını yapacak.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, Birleşik Krallık’ın en önemli kamusal alanında kadınların temsili için yapılacak bu heykelin bir kilometre taşı olduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz yıl aktivist Caroline Criado-Perez tarafından başlatılan kampanya sonucu ortaça çıkan heykel fikri, geçen ay Başbakan Theresa May tarafından onaylanmıştı.

Khan bir açıklama yaparak “Kadınların oy hakkı için verilen mücadelenin üstünden neredeyse bir yüz yıl geçmesine rağmen Parlamento Meydanı’nın sadece erkek bir alan olarak kalması hiç doğru değil ve ben de Caroline’in kampanyası sayesinde yakında bunun değişmesinden çok memnunum” dedi.

“Bu Parlamento Meydanı için tarihi bir an ve anıtın dünya çapında bir sanatçı olan Gillian tarafından yaratılacak olması duruma çok uygun.”

Turner Ödülü sahibi Wearing, 2014 yılında  Birmingham’daki Centenary Meydanı için yukarıda gördüğünüz “Gerçek Bir Birmingham Ailesi” (A Real Birmingham Family) heykelini yapmıştı. Wearing, Fawcett için bir anıt yapmaktan çok memnun olduğunu söyledi: “Millicent Fawcett muazzam bir kadındı ve onu Parlamento Meydanı’nda onurlandırarak bence onun gelecek nesillere esin vermesini sağlayacak.”

Millicent Fawcett 1866 ve 1923 yılları arasında kadınların oy hakkı için anayasal bir kampanyanın öncüsü olmuştu. Şimdi onun anıtı dokuz erkeğin anıtının yanında duracak: Sör Robert Peel, Benjamin Disraeli, Earl of Derby, Lord Palmerston, Field Marshal Jan Smuts, Winston Chrucill, David Lloyd George, Nelson Mandela ve yakın bir zaman önce, 2014 yılında dikilen Mahatma Gandhi.

Criado-Perez tarafından başlatılan imza kampanyasına neredeyse 85 bin kişi katıldı. Criado-Perez şöyle dedi: “Kadınlar nüfusun yarısından fazlasını oluşturuyor ama kamusal alanlarımıza baktığınızda bunu göremezsiniz. Britanya’daki heykellerin yalnızca yüzde 2.7’si kadınların adına yapıldı ve çoğu da Kraliyet ailesinden kadınlara ait.”

Wearin galeri yöneticileri, küratörler, kültürel simalar ve kampanyacılar tarafından oluşan bir komite tarafından seçildi.

Heykel 2018 yılında, kadınların oy hakkı kazanmasının yüzüncü yıl dönümü için yapılan geniş çaplı kutlamaların bir parçası olarak gözler önüne sunulacak.

Kaynak: The Guardian

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış