Londra Tasarım Festivali’nde ‘Kürk Mantolu Madonna’ için okuma odası

Londra Tasarım Festivali’nde ‘Kürk Mantolu Madonna’ için okuma odası

17-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Londra Tasarım Festivali kapsamında Sabahattin Ali’nin günümüzde de hâlâ çok okunan romanı “Kürk Mantolu Madonna” için bir okuma odası tasarlandı.

Sabahattin Ali’nin ilk kez 1943 yılında yayımlanan, aradan 73 sene geçmesine rağmen çok satan romanlar arasında olan “Kürk Mantolu Madonna” geçtiğimiz mayıs ayında Penguin Yayınevi’nin Modern Klasikler serisi kapsamında İngilizceye çevirilmişti.

Arkitera’dan Emine Merdim Yılmaz’ın haberine göre, Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan ve “Beloved/Reading Room” adı verilen tasarım, uzun yıllar sonra İngilizceye çevirilen romanın Londra’da tanıtılmasını amaçlıyor.

13 metre uzunluğundaki aynalı siyah kutu, Victoria and Albert Müzesi, Medieval & Renaissance galerisindeki köprünün üzerinde yer alıyor.

Okuma odası boyunca fiziksel nesneler, metin, ışık ve ses kullanılarak roman, ziyaretçilere aktarılıyor.

Murat Tabanlıoğlu, “Enstalasyon, okuyanların, kitaptan sahneleri hayal etmeleri için fiziksel ve birden fazla duyuyu harekete geçiren bir canlandırma” diyor ve ekliyor: “Bu, edebiyat, tutku ve insanın durumunu kutlayan çok samimi bir deneyim.”

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış