Kutluğ Ataman’ın ses enstalasyonu San Francisco’da sergileniyor

Kutluğ Ataman’ın ses enstalasyonu San Francisco’da sergileniyor

Kutluğ Ataman’ın “Hypothalamus” adlı ses enstalasyonu San Francisco’da açılan “Marching to the Beat” başlıklı sergide yer aldı. Ataman’ın, çekimlerine devam ettiği “Forbidden Planet” (Yasak Gezegen) adlı filminin seslerinden derlediği eser, 26 Ağustos 2017 tarihine kadar Jessica Silverman Gallery’de ziyaret edilebilir. “Hypothalamus”; Ataman’ın Japonya, Güney Kore, Filipinler, Endonezya, Sri Lanka, Kamboçya, Hindistan, Türkiye ve İtalya’da yaptığı çekimlerden alınan seslerden oluşuyor. Eser, Jessica Silverman Gallery’nin internet sayfasında da herkesin ziyaretine açık ve buradan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Kutluğ Ataman ses enstalasyonunu şöyle açıklıyor: “Çağdaş sanat, var olan her türlü mecrada ve yaşama ait her türlü malzemeyi kullanarak sanat üretir. Yerleştirme sanatı, hayatın içinde gördüğümüz, kullandığımız her şeyi tekrardan kullanarak bunlara yeni anlamlar yükler. Ses yerleştirmesi de aynı şekilde; sesi olağan manasının dışında kullanarak yeni algılar, manalar oluşturur.” 

Aktarılana göre, “Marching to the Beat” sergisi, dijital dünyada toplumsal olarak bir araya gelmenin yarattığı enerji ve sevinci unutmamak gerektiğini vurguluyor. Bedeni, insan topluluğunu, toplumsallığı ve koreografiyi inceleyen sergi; resim, fotoğraf ve heykelin yanı sıra performans, video ve ses kayıtlarından oluşuyor. Küresel dünyanın ötekileştiriciliğine karşı bir panzehir olmayı amaçlayan sergide; birçok ülkeden toplam 27 sanatçının eserleri yer alıyor.

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış