Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: Düğün değil, turistik yemek

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: Düğün değil, turistik yemek

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Efes antik kentinde düğün yapıldığına dair iddialara ilgili açıklama yaptı ve yönetmeliğin izin verdiğinin dışında bir etkinlik yapılmadığının altını çizdi: Avcı “Herhangi bir şekilde, sünnet düğünü, evlilik töreni, nişan yapılmıyor ama orada yine bizim yönetmeliklerimize uygun olarak, müze yönetimimizin denetiminde, zaman zaman kamu kurumlarının, turizm işletmelerinin ağırlandığı, dinletiler, konserler, klasik müzik konserleri, kokteyl, bazen yemek olabiliyor ama bütün bunlar belli kurallara uygun olarak bilgimiz dahilinde yapılıyor” dedi.

Devamında Avcı şunları söyledi:

“Hiçbir etkinliğin arkeolojik dokuya zarar vermesine müsaade edilmiyor. Başka tören yerlerimizde, zaman zaman bu tür mekânlarda programlar yapılabiliyor. Buna rağmen bazen işgüzar bir kamu görevlisinin kendi kafasına göre kuralları aşarak uygulamalar varsa diye araştırmalarımızı yapıyoruz. Efes’te böyle bir şey söz konusu değil. Yönetmeliğin izin verdiği türden etkinlikler yapılabilir.”

Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine yapılacak yeni projeye ilişkin de açıklamalarda bulunan Avcı, çalışmalarının da son noktaya geldiğini aktardı.

“AKM’yle ilgili çalışmalarımız da son noktaya geldi. Onu da yakında, çok yakında ayrıntılı bir basın toplantısıyla sizlerle paylaşacağız. Orası için düşünülen projeyi, ayrıntılarını, mevcut yapının yerine nasıl bir yapını kurulacağını ayrıntılı olarak sizlerle yakında paylaşacağız.”

Bakan Avcı’nın açıklamaları yanında, bakalık da Efes hakkında açıklama bulundu. Açıklamada, Efes antik kentinde sünnet düğünü yapıldığına ilişkin haber, yorum ve fotoğrafların kullanıldığı anımsatılarak, “Efes antik kentinde kesinlikle sünnet töreni, düğün, nişan ve nikah gibi törenler yapılmamaktadır” denildi.

Açıklamada, Efes Antik Kenti içerisinde Büyük Tiyatro'da, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla Odeon, Celsius Kütüphanesi, Liman Caddesi ve Liman hamamlarında, Bakanlığın “Süreli Kullanım Yönergesi” kapsamında, sınırlı kültürel ve turistik etkinliklere izin verildiği, bu etkinliklerin antik kent ziyarete kapandıktan sonra, 19.00-23.00 saatlerinde yapılabildiği, ertesi sabah antik kent ziyarete açıldığında ise etkinliğin yapıldığı alanın tamamen toparlanmış ve temizlenmiş olması gerektiği aktarıldı.

Söz konusu etkinlikler öncesinde ilgili kişi ve kuruluşlarla protokol yapıldığına vurgu yapılan açıklamada, etkinlik esnasında da alanda bulunan müze görevlilerince protokol hükümlerine uyulmasının tavizsiz bir şekilde takip edildiği vurgulandı.

Açıklamada, yapılan etkinliklerin niteliği ve haberlere konu olan fotoğraflara yönelik şunlar kaydedildi:

“Yapılan etkinlikler tamamen turizm ve tanıtma hedefli olup, çoğunlukla gemi (kruvaziyer) ziyaretçileri için, turizm meslek kuruluşları, işletmeler, vakıflar, kamu kurum kuruluşlarınca Efes'in, İzmir’in, ülkemizin tanıtımı için yapılmaktadır. Etkinlikler genellikle klasik müzik dinletisi, kokteyl, yemek veya tiyatro oyunu olarak gerçekleşmektedir. Yapılan etkinliklerle ilgili bugüne kadar turizm meslek kuruluşları, işletmeler, katılımcılar, ziyaretçiler daima olumlu görüş ve takdir bildirmişlerdir.

Haberde ve sosyal medyada paylaşımlarda kullanılan fotoğraflar, 27.06.2017 tarihinde Sea Song Tours tarafından Celsus Kütüphanesi önünde Wind Star Cruise Gemisi ziyaretçileri için düzenlenen yemeğe aittir. Şirket tarafından Bakanlığımızın ilgili birimi DÖSİMM'e tahsis ücreti ödenmiştir. Fotoğraflarda kütüphanenin önünde masaların ve sandalyelerin konulduğu zemin restorasyon çalışmalarından kalma, 1978 tarihli beton kaplamalıdır. Etkinliklerin alandaki tarihi ve arkeolojik yapıya zarar vermeyecek konum, mesafe ve nitelikte olmasına en yüksek düzeyde dikkat edilmektedir.”

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış