Kevin Spacey, çocuk tacizi suçlamasına yanıt verdi: Hatırlamıyorum, özür dilerim

Kevin Spacey, çocuk tacizi suçlamasına yanıt verdi: Hatırlamıyorum, özür dilerim

Kevin Spacey, henüz 14 yaşındayken aktör Anthony Rapp’e  cinsel saldırıda bulunduğu iddialarına yanıt verdi. Olayı hatırlamadığını söyleyen Spacey Anthony Rapp’ten ve kamuoyundan özür diledi. 

Şu anda “Star Trek: Discovery” dizinde rol alan aktör Anthony Rapp, 14 yaşındayken Spacey'nin kendisini “baştan çıkarmaya çalıştığını” söylemiş ve ünlü aktörün bir partide sarhoş olduktan sonra kendisini yatak odasına götürmeye çalıştığını anlatmıştı. 

O dönemde 26 yaşında olan Spacey ise sosyal medyadan bir açıklama yaparak “İçtenlikle söylemeliyim, böyle bir olayı hatırlamıyorum. 30 yılı aşkın süre önce yaşanmış olmalı” dedi ve ardından da Anthony Rapp'ten özür diledi. 

Spacey, “Eğer anlattığı gibi davranışlar sergilediysem, sarhoşken yaptığım fazlasıyla uygunsuz davranışlar için samimi bir özür borcum var demektir” ifadelerini kullandı. 

Rapp, Hollywood'un ünlü yapımcılarından Harvey Weinstein hakkında çok sayıda kadın oyuncudan peş peşe gelen taciz ve istismar hikâyelerinin ardından kendi başından geçen olayları kamuoyuyla paylaşma kararı aldığını belirtiyordu. 

BuzzFeed haber sitesine bir röportaj veren 46 yaşındaki aktör Anthony Rapp, 14 yaşındayken Kevin Spacey’nin evindeki bir partiye gittiğini, partinin sonlarına doğru tacize uğradığını anlatmıştı

Rapp röportajda, “Aynı bir damadın, bir gelini kucaklayıp taşıması gibi beni kapı eşiğinden içeriye taşıdı. Ama başta kaçıp kurtulmaya çalışmadım. Çünkü ‘Ne oluyor?’ diye kendime soruyordum. Sonra üzerime yattı” dedi. 

“Beni baştan çıkarmaya çalışıyordu… Benimle cinsel ilişkiye girmeye çalıştığının farkındaydım” diyen Rapp, daha sonra Spacey’nin yanından uzaklaşıp tuvalete gittiğini, olayın da daha fazla büyümeden orada noktalandığını anlattı. 

'Eşcinselim...'

İddialara yanıt veren Spacey ise “Rapp'in bu hisleri bunca yıl taşımak zorunda kalmasından dolayı üzgünüm” ifadesini kullandı.

Spacey ayrıca kişisel hayatıyla ilgili olarak da hem kadınlarla hem de erkeklerle ilişkisi olduğu, bugünse eşcinsel olduğu yönündeki iddialara da değindi ve eşcinsel olduğunu belirtti. 

Spacey bu konuda “Bu konuyla dürüstçe ve açıkça yüzleşmek istiyorum. Bu da kendi davranışlarımı incelememle başlıyor” dedi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Anthony Rapp’in oyunculuğuna büyük bir saygı ve hayranlık duyuyorum. Kendisinin hikâyesini dinlediğimde dehşete düştüm. Dürüst olmam gerekirse 30 seneyi geçkin bir süre önce yaşanan bu olayı hatırlamıyorum. Ancak olaylar dediği gibi geliştiyse kendisine çok sarhoş olduğum bir andaki bu davranışlarımdan ötürü en samimi özürlerimi borçluyum. Bunca yıl sebep olduğum duygular için de özür diliyorum.

Bu hikâye, beni hayatımla ilgili başka konuları anlatmak için cesaretlendirdi. Özel hayatımla ilgili korumacı olduğum için hakkımda pek çok hikâye dolaştığını biliyorum. En yakınımdakiler bilir ki, hayatımda hem erkeklerle hem kadınlarla ilişkilerim oldu. Erkeklerle romantik ilişkiler yaşadım, onlara âşık oldum ve şimdi de hayatımı eşcinsel bir erkek olarak sürdürmeyi seçiyorum. Bu gerçekle açık ve dürüst bir şekilde yüzleşmeliyim, bu da davranışlarımı gözden geçirmekle başlıyor.”

Weinstein özelinde hatırlarsanız, sektörün önemli yıldızları, söz konusu şirketin çalışanlarına dek uzanan iddialar beraberinde Weinstein’ın kovulmasını sağlamıştı. Tecavüz suçlamasında bulunan Asia Argento, Lucia Evans ve isimsiz bir kişi olayların çorap söküğü gibi gelmesine sebep oldu. Üçü tecavüz olmakla birlikte 13 kadın Weinstein’ın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu açıkladı ve ardından peşi sıra itiraflar geldi.

Ardından 72 yaşındaki senarist ve yönetmen James Toback 30’un üzerinde kadına cinsel tacizde bulunmakla suçlandı

 

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış