Kayseri Kitap Fuarı’nda İhsan Eliaçık’a saldırı

Kayseri Kitap Fuarı’nda İhsan Eliaçık’a saldırı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Kayseri Kitap Fuarı’nda İhsan Aliaçık’a saldırı düzenlendi. Eliaçık’ın fuarı terk etmesini isteyen kalabalık, hakaretler ederek polisten Eliaçık’ı alandan uzaklaştırmasını istedi. Aktarılana göre, fuardaki etkinlik için alana gelen Eliaçık, polis zoruyla fuara alınmadı.

Saldırı öncesinde Twitter'dan açıklama yapan Eliaçık, "Kayseri Belediye Başkanı beni Kitap Fuarı'na sokmamakla,polis zoruyla çıkarmakla tehdit ediyor. Gel ve o dediğini yap, istifadan yırtarsın!" demişti.

Eliaçık’ın yayıncısı Tekin Yayınevi olaya tepki gösterdi. Yayınevinden yapılan ilk açıklamada “Toplanıyoruz, tüm yayıncılara çağrımızdır” denilerek fuarın protesto edilmesi istendi. Ayrıntı Yayınları da yapılan saldırıyı kınadı ve Tekin Yayınevi'nin çağrısına uyarak fuarı terk edeceklerini duyurdu. Yapılan açıklamada “Kitaba, düşünceye ve ifadeye saldırıyı reddediyor, duyarlı yayınevlerinin de bu duruma tepkisiz kalmayacağını umuyoruz” denildi. İletişim Yayınları, Metis Yayınları, Günışığı Kitaplığı ve Doğu Kitabevi de fuardan çekilme kararı aldı. Ayrıca birçok yayıncının fuarı terk etmeye hazırlandığı öğrenildi.

Türkiye Yayıncılar Birliği: Fuardan çekilin

Türkiye Yayıncılar Birliği, üyelerine fuardan çekilmeleri çağrısında bulundu. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, sosyal medyadan yaptığı açıklamada üyelerine fuardan çekilmelerini önerdiklerini duyurdu. Kenan Kocatürk şöyle yazdı: “Kayseri Kitap Fuarı’nda Büyükşehir Belediyesinin etkinlik ve imza yapmasını istemediği İhsan Eliaçık’a saldırı girişimi olup fuara sokulmaması kabul edilir gibi değil.Türkiye Yayıncılar Birliği bu durumu protesto etmek ve benzerlerinin tekrarını önlemek için üyelerine fuardan çekilme önerisinde bulundu.”

Türkiye Yayıncılar Birliği, üyelerine fuardan çekilme önerisinde bulundu.

Birlik tarafından yapılan açıklama ise şu ifadeler yer aldı: “Üyemiz Tekin Yayınevi’nin fuarda konuk etmek istediği yazara Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulandığı anlaşılan bu sansür, Eliaçık’ın provokatör olarak isimlendirilerek bir grup insanın harekete geçirilmesi, saldırıya ortam oluşturulması, bir yazarın okurlarıyla buluşmasının bu şekilde engellenmesinin yanı sıra göz göre göre saldırıya maruz bırakılması kabul edilemez bir durumdur. Duruma tepki gösteren Tekin Yayınevi ile birlikte Ayrıntı, İletişim, Metis, Tekin, Doğu gibi birçok yayınevleri de stantlarını toplayarak fuarı terk etmektedir. Ülkemiz adına bu acı verici tabloya sebep olan belediye ve fuar organizasyon yetkililerini kınıyor, hukuk devletine yakışır şekilde ceza almalarını talep ediyoruz.”

Kitaplara saldırı...

Tekin Yayınevi'nden konu hakkında bilgi aldığımız, şu an Kayseri'de bulunan yayınevi çalışanı Gökay Kadıoğlu Eliaçık'ın darp edildiğini anlattı. Olayın öncesinde sorun yaşanmaması için Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Çelik'le, yayınevinin bir diğer yazarı Ataol Behramoğlu'nun görüşme yaptığını aktaran Kadıoğlu "Ama sonuç böyle oldu. Belki belediye başkanının engellemeye gücü yetmedi ya da engellemek istemedi" dedi. Tekin Yayınevi Genel Koordinatörü Elif Akkaya ise hızla standı topladıklarını belirterek, "kitaplara da saldırılmasından endişe ediyoruz" diye konuştu.

Saldırıya pek çok kişi tepki gösterdi. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “İhsan Eliaçık’a yönelik çirkin saldırıyı kınıyorum. Eliaçık fikirlerini özgürce ifade edebilmelidir” dedi.

Öte yandan BirGün gazetesine konuşan Eliaçık kendisine “Dinsiz ateist, Kayseri'yi terk et" diye bağırıldığını aktardı. Fiziksel saldırıda yara almadığını ancak darp edildiğini belirten Eliaçık polisin saldırganlara müdahale etmediğini söyledi.

Saldırı görüntüleri ve tepkiler...

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış