'Kapitalizmin zaferi': Orijinal Lenin ve Stalin heykelleri mezatta

'Kapitalizmin zaferi': Orijinal Lenin ve Stalin heykelleri mezatta

Şayet siz de Sovyet tarihine ait kültürel objeleri toplayan koleksiyonerlerden biriyseniz, bu sıralar birikmişlerinizi gözden çıkarmayı düşünebilirsiniz. Her ikisi de değiştirilmemiş ve orijinal kaidesine sabit orijinal bir Joseph Stalin ve Vladimir Lenin heykeli, çevrimiçi alışveriş sitesi eBay’de satışa.

Her ikisi de aynı Avusturyalı satıcıya ait olan heykeller, ender bulunacak birer kalıntı ve daha önce şimdi Çek Cumhuriyeti olan yerde dikiliydiler. Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrası bir biçimde yıkılmaktan kurtulan heykellerden Stalin’e ait olanı 225 bin dolar (792 bin lira) ve Lenin’e ait olanı ise 59 bin dolar (207 bin lira) değerinde.

Satıcının yaptığı araştırmaya göre, yaklaşık iki metre uzunluğunda ve iki ton ağırlığında olan Lenin heykeli, bir zamanlar küçük bir kasaba olan Hořice ya da daha da küçük bir kasaba olan Zákupy’de dikiliydi. Satıcı, daha önce dört farklı Çek kenti için benzer heykeller yapmış Vladimir Kyn’in imzasının izini sürerek bu bilgiye ulaştı. Betimlemede Lenin düşüncelere dalmış, elinde bir defter ve kalem tutarak aşağıya bakarken görülüyor.

Bronz Stalin figürü ise, daha önce Litoměřice kentinde bir parka dikiliydi ve şehir tarafından açık arttırmayla satıldı. Yaklaşık 3,5 metre uzunluğundaki heykelde Stalin son derece kararlı ve sağ eli göğsünde olarak betimlenmiş.

Şayet bahçenizi renklendirmek, komşularınızla uzun tartışmalara girmek yahut kapitalizmin zaferini göstermek istiyorsanız, heykellerin tüm dünyadan kargo ücreti istenmeksizin satın alınabileceğini belirtelim.

Kaynak: Hyperallergic

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış