Kaos GL uluslararası ‘2017 LGBT Kahramanları’ listesinde

Kaos GL uluslararası ‘2017 LGBT Kahramanları’ listesinde

İngiliz gazete The Guardian’ın “2017’nin LGBT kahramanları” listesinde yer alan aktivist ve örgütler arasında Kaos GL Derneği de yer alıyor.

The Guardian, 13 Şubat’ta okuyucularına bir çağrı yayımlayarak, uluslararası LGBT kampanyaları ile ilgili farkındalık yaratma amacıyla “2017 yılının LGBT kahramanları” için aday göstermelerini istedi. Okurlarından gelen aday önerilerini değerlendiren The Guardian seçtiği listeyi geçtiğimiz günlerde yayımladı. “Queer Çalışmaları” dersi ile aday gösterilen Kaos GL, yayımlanan listede yer aldı. Kaos GL’yi aday gösteren Ömer Akpınar gerekçelerini şöyle açıklamıştı:

“Kaos GL’yi akademik düzeydeki dayanışmasından dolayı aday gösteriyorum. Kaos GL 2013 yılında Ankara Üniversitesi’nden queer çalışmaları dersi başlattı.

Türk hükümeti muhalif seslere dönük bir cadı avı başlattı ve bunun sonucunda ülkedeki çok sayıda akademisyen ihraç edildi. Ankara Üniversitesi son akademik sessizleştirme dalgasının merkez üssüydü. Önümüzdeki dönem Queer Teori dersini yürütmesi planlanan akademisyen işini kaybetti.

Kaos GL, akademik özgürlük ve bağımsızlık için dayanışmayı örgütlüyor. Muhalif olmanın işinizi kaybetmek anlamına geldiği bir ülkede bu çalışmaların çok özel bir tür aktivizm olduğunu düşünüyorum.

Kaos GL’nin çalışmaları bununla sınırlı değil. 2 milyondan fazla Suriyeli mültecinin yer aldığı ve sahici bir iltica politikasının olmadığı bir ülkede LGBTİ mültecileri desteklemesi çok kıymetli. Ayrıca Kaos GL akademik çalışmalarını hakemli akademik bir dergiye dönüştürerek Türkiye’de bir ilke imza attı.”

Aday gösterilip Guardian’ın listesinde yayınlananlar arasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısına katılarak LGBTİ mültecilerin durumuna ilişkin konuşan Suphi Nahas, Brezilyalı eşcinsel milletvekili Jean Wyllys, Trans vlogger Chase Ross ve dünya genelinden başka aktivist ve oluşumlar da yer alıyor.

1994 yılında kurulan Kaos GL Derneği, Türkiyeli eşcinselleri buluşturan bir örgütlenmedir; 2005 yılında dernekleşerek Türkiye’nin ilk LGBT derneği olmuştur. Aynı zamanda Kaos GL dergisi ve internet sitesini de hazırlayan derneğin Ankara’da bir kültür merkezi bulunmaktadır.

Kaynak: Kaos GL

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış